Příběhy CITES: Velké šelmy nejsou domácí mazlíčci, navíc je nelze chovat nelegálně
06.12.2023 | Ministerstvo životního prostředí
Ministerstvo životního prostředí dnes odebralo zabavené nelegálně chovaného mládě tygra ze soukromého chovu Karla Vémoly. Ten nebyl schopen prokázat původ a legální způsob nabytí zvířete chráněného podle úmluvy CITES, která upravuje mezinárodní obchod s ohroženými druhy. Tygřice Antonie Ramba najde svůj nový domov v záchranném centru TIERART v Německu, kde je již umístěna rovněž nelegálně chovaná tygřice Charlota zabavená na jaře letošního roku (video zde). Ministerstvo již dříve v odvolacím řízení potvrdilo rozhodnutí České inspekce životního prostředí o zabavení mláděte.
Karel Vémola při registraci tygřice deklaroval falešné údaje o rodičích zvířete a okolnostech jeho nabytí. V souvislosti s tím přistoupil na dohodu o vině a trestu, která podmíněně zastavila jeho trestní stíhání ve věci neoprávněného nakládání s mládětem tygra. „Pokud u zvířete chráněného Úmluvou CITES není prokázán původ a způsob nabytí, musí být zvíře odebráno,“ vysvětluje Petr Bejček, ředitel České inspekce životního prostředí, a doplňuje: „Chovatel nebyl schopen doložit legální původ zvířete ani okolnosti jeho nabytí, tím porušil zákon o obchodování s ohroženými druhy. Navíc předložil falešné dokumenty o tom, kdo jsou rodiče tygra. Pro chov tygrů je zároveň nutné mít i veterinární povolení. Ani jedna z těchto podmínek nebyla splněna.“
Kontaktní chov velkých koček má navíc na chovaná zvířata negativní dopad. Mláďata jsou časně odstavována od matek s cílem vytvořit vazbu na člověka. Po dosažení určitého věku se ovšem i tato zvířata stávají neovladatelná a nebezpečná. „To generuje neustálou poptávku po mladých jedincích vhodných pro další krátkodobé ochočení. Tygr není mazlíček a jakýkoli bližší vztah mezi chovatelem a zvířetem není žádoucí a zvířeti ubližuje,“ objasňuje Petr Bejček.
Tygři patří v přírodě mezi druhy ohrožené vyhynutím, jakýkoli obchod s nimi představuje hrozbu pro jejich přežití ve volné přírodě. K obchodování s tygry (nebo jejich částmi) je proto potřeba prokázat jejich legální původ a získat příslušné výjimky.
Rozhodnutí o zabavení nabylo právní moci dne 2. listopadu 2023. Od tohoto data se tygřice Antonie Ramba stala majetkem státu. Mládě najde nový domov v záchranném centru TIERART v Německu, které se specializuje na velké kočkovité šelmy odebrané z nelegálních chovů nebo nevyhovujících podmínek. TIERART je jedním ze zařízení celosvětově působící organizace na ochranu zvířat Four Paws.
Co je Úmluva CITES?
Nekontrolovaný obchod s ohroženými druhy zvířat a rostlin může přispět k vyhubení těchto druhů v přírodě. Účelem mezinárodní Úmluvy o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (Úmluvy CITES) je proto ochrana ohrožených druhů pomocí regulace obchodu s nimi. Zvířata a rostliny chráněné Úmluvou CITES nemohou být převáženy přes hranice bez speciálního povolení.
CITES se vztahuje na více než 40 000 druhů živočichů a rostlin, chrání nejen živé organismy, ale i jejich části a výrobky z nich. Exemplářem CITES tedy může být i kabelka z krokodýla, boty z krajtí kůže, vycpanina, soška ze slonoviny či vzácného dřeva, úlomek korálu nebo také tradiční čínská medicína s obsahem chráněných zvířat, jako jsou např. tygři, či rostlin apod.
Více informací o Úmluvě CITES naleznete na stránkách MŽP nebo ČIŽP.
Ilustrační foto: Four Paws
Tiskové oddělení MŽP
tel.: 267 122 835 nebo 267 122 534
e-mail: tiskove@mzp.cz
Další články v kategorii Ekologie
- Fiala v Bruselu: EU by neměla stanovovat nové klimatické cíle do roku 2040 (29.06.2025)
- Fiala: Revizi emisních povolenek chce 18 zemí, připojilo se Portugalsko a Řecko (27.06.2025)
- ČR vyzývá Evropskou komisi ke změnám obchodování s budoucími povolenkami v dopravě a vytápění. Cena musí být předvídatelná a stabilní (26.06.2025)
- V Rudolfově jako v prvním jihočeském městě začali loni třídit kuchyňský odpad (26.06.2025)
- Vědci zachytili, jak kosatky používají chaluhy jako nástroj (26.06.2025)
- Začíná obnova vzácných rašelinišť u Velkého Dářka (26.06.2025)
- Zbrusu nový finanční nástroj pro posílení cirkularity odpadů: Na kombinaci dotace a záruky za úvěr je připravena miliarda korun (25.06.2025)
- Družice nahlédla pod koruny stromů. Pomůže popsat, co se děje s lesy (24.06.2025)
- Státy rozhodly o ustavení mezivládního panelu pro chemické látky, odpady a znečištění (24.06.2025)
- Hmyzem roku je světluška. Ohrožuje ji světelný smog (24.06.2025)