Přehrada je plná, vodohospodáři i energetici jsou spokojeni
23.02.2004 | Mladá fronta Dnes
Ještě loni na podzim sledovali vodohospodáři s chmurným výrazem stále klesající hladinu Dalešické přehrady na Třebíčsku. Dnes už mají vrásky z čela vyhlazeny. Díky dostatku sněhu a tání se nádrž v minulých dnech konečně naplnila. "Jsme na tom nyní velice dobře. Zachytili jsme podstatnou část vody při nedávných povodních," raduje se Miroslav Jílek z provozu Dalešické přečerpávací vodní elektrárny.Když se o loňském podzimu začala ukazovat i místa desetiletí ukrývaná pod přehradní vodou, říkali si lidé v okolí: tak hrozivé sucho nepamatujeme. Hladina přehrady byla totiž o devět metrů níže, než je její maximum. Přítok byl tehdy třikrát nižší oproti běžnému průměru. "Na podzim byla hladina na minimální výšce 372,8 metrů nad mořem. V současnosti jsme na 379,6 metrů nad mořem," podotkl Jílek s tím, že během povodní počátkem února zachytila nádrž pětadvacet milionů kubíků vody.
Jediná přehrada v okrese je přitom životně důležitá pro nedalekou dukovanskou jadernou elektrárnu. Spodní mohelenské jezero totiž zásobuje ročně desítkami milionů krychlových metrů chladicí sytém atomky.
Energetiky potěšila naplněná nádrž. Dukovanský tiskový mluvčí Petr Spilka říká optimisticky: "Je to pro nás pozitivní zpráva, že je v přehradě dostatek vody. I kdyby znovu přišlo extrémně suché léto jako to loňské, tak je již nyní zřejmé, že provoz elektrárny nedostatek vody neohrozí," reagoval elektrárenský mluvčí Spilka.
Podle Jílka se při prudkém tání poněkud zhoršila kvalita vody jak v horním, tak spodním jezeru. "Spláchlo to kaly z polí," zmínil se Jílek. "Nám zhoršená kvalita vody nevadí. Nemá vliv na provoz," podotkl Spilka.
Vodohospodáři na Dalešické přehradě ještě čekají na další jarní přísun vody. Proto udržují hladinu pod maximem tak, aby ji mohli doplňovat. "Pak už můžeme čekat na sucho. Našemu vodohospodáři se to podařilo perfektně spočítat. Když byl na řece Jihlavě druhý povodňový stupeň, a do přehrady přitékalo místo průměrných šesti kubíků za sekundu sedmapadesát, dole pod námi ani neměli žádné potíže," konstatoval Jílek.
Další články v kategorii Ekologie
- Odborníci a rybáři odlovili z rybníka v Kroměříži téměř 2700 invazních sumečků (25.06.2026)
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let: Pilíř české energetiky a vyhledávaný technický unikát je ve výborné kondici (25.06.2026)
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)
- Lidé v Sušici vyhlásili boj invazní netýkavce, budou ji vytrhávat u Otavy (19.06.2026)

Tweet



