Povoleny další zkoušky geneticky upravené kukuřice
09.10.2003 | Hospodářské noviny
Rozhodnutí ministerstva může vést ke zničení ekologických zemědělců, uvádí organizace Greenpeace.
Ekologická organizace Greenpeace se snaží zabránit tomu, aby se v českém zemědělství mohly používat takzvané geneticky modifikované plodiny - GMO. Zástupci Greenpeace tak protestují proti včerejšímu rozhodnutí Ministerstva životního prostředí, které povolilo firmě Monsanto polní zkoušky GMO kukuřice.
»Podmínky povolení jsou formulovány tak, jako by si je navrhovala sama firma Monsanto. Bude-li geneticky upravovaná kukuřice podle těchto podmínek pěstována, dojde ke genetické kontaminaci polí s přirozenou kukuřicí, což může úplně zničit ekologické zemědělce a silně ekonomicky zasáhnout i konvenční rolníky,« tvrdí Magdalena Klimovičová, koordinátorka genetické kampaně Greenpeace.
Podle ekologů ministerstvo stanovilo podmínky, které nemůže kontrolovat. »Podmínky stanovovala komise, ve které jsou zastoupeni odborníci z několika oborů, nedělali jsme je podle návrhu firmy,« uvedla mluvčí Ministerstva životního prostředí Karolína Šulová.
Sami ekologičtí zemědělci říkají, že bezprostředně ohroženi rozhodnutím nejsou, ale teoreticky by jim v budoucnu mohlo způsobit potíže.
»Podle zákona o ekologickém zemědělství nesmí být naše porosty kontaminovány GMO plodinami. I když někteří odborníci tvrdí, že ke kontaminaci nedojde, kontrola by zřejmě požadovala, aby i ekologické plodiny byly na možnost kontaminace vyšetřovány. Tím by se ztratila dosavadní transparentnost naší produkce - už bychom nemohli jednoznačně tvrdit, že naše produkty nemohou mít s GMO nic společného,« říká Jiří Urban, místopředseda sdružení ekologických zemědělců PRO-BIO.
České Ministerstvo zemědělství ovšem proti rozhodnutí námitky nemá. »Patříme mezi ty země v Evropě, které se na GMO dívají střízlivě. Myslíme si tedy, že se jim nemusíme vyhýbat. Chceme však, aby Evropská unie měla pro jejich používání přesná pravidla. Jinak by se mohlo stát, že by třeba jedna členská země odmítala zemědělské produkty s poukazem na to, že ta druhá má pro používání GMO jiná pravidla,« konstatoval včera ministr Jaroslav Palas.
Další články v kategorii Ekologie
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Na soutoku řek Moravy a Dyje vznikla chráněná krajinná oblast Soutok (04.07.2025)
- Opuštěnou pilu proměnili v bydlení s vůní bylinek, kde tráva patří králíkům (03.07.2025)
- Pro městské trávníky mohou být podle vědců řešením druhy z panonské oblasti (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)
- U Zlína se objevil los evropský. Obezřetní by měli být řidiči (02.07.2025)
- Lidé na jihu Moravy mají kvůli suchu zákaz zalévat zahrady. Hrozí pokuty (02.07.2025)
- Fiala v Bruselu: EU by neměla stanovovat nové klimatické cíle do roku 2040 (29.06.2025)
- Fiala: Revizi emisních povolenek chce 18 zemí, připojilo se Portugalsko a Řecko (27.06.2025)