Poslanci zamítli zákon o šumavském národním parku
19.12.2003 | Mladá fronta Dnes
Obce v šumavském národním parku se nedočkají ještě minimálně rok finančního odškodnění za omezení těžby dřeva v parku. Poslanci včera totiž zamítli zákon o Národním parku Šumava, který vycházel z několik let staré předlohy ještě Kužvartova ministerstva.Tu přepracoval komunistický poslanec Vojtěch Filip, ale nechal v dokumentu faktické chyby. Národní park zatím funguje na základě vládního rozhodnutí. Zákon by jasně vymezil, jak se v parku smí hospodařit, kam se mohou obce rozšiřovat nebo kolik dostanou obecní úřady za to, že nemohou volně kácet stromy v parku. S předloženým návrhem nesouhlasila vláda ani třeba poslanec Tom Zajíček z ODS.
"Předloha vypadala jako silvestrovský žert. Šlo jen o ofocený původní materiál, kde byly chyby jako třeba, že platí od 1. ledna 2002, že některé pravomoci mají okresní úřady, které už samozřejmě neexistují, a chyběly tam jasně vymezené zonace parku," řekl Zajíček. Třebaže vláda chce jeden univerzální zákon pro všechny národní parky, komunista Filip naopak tvrdí, že každý park má své specifikum a měl by mít i svůj zákon. "Chyby v návrhu byly, ale vypracovali bychom čistopis. V příštím roce předložíme další návrh," řekl po neúspěchu Filip.
Obce nedočkavě na zákon čekají hlavně kvůli kompenzaci, kterou by mohly od státu dostávat za to, že nemohou těžit ve parku dřevo. Mezi největší vlastníky lesů v parku patří Volary, které už pět let zvažují žalobu na stát za omezení těžby. Částka, o kterou tak už přišly, přesahuje padesát milionů korun.
"To je jeden roční rozpočet města," řekl místostarosta Volar František Krátký. Volarským zastupitelům by nepřijetí zákona bylo jedno jen v okamžiku, kdy by dostávali od státu alespoň nějaké dotace za zákaz kácení. "Věřili jsme, že konečně zákon přijmou a budou nějaké kompenzace. Zase to ale jen odsunuli," povzdychl si Krátký.Ředitel Správy Národního parku Šumava ve Vimperku Ivan Žlábek tvrdí, že přijetím zákona by se téměř nic nezměnilo. "Hospodařit se bude stejně, pečovat o životní prostředí také, jen postavení obcí by bylo stabilnější, protože dosud může hodně věcí ovlivňovat vláda," řekl Žlábek.
Příští rok kromě poslance Filipa předloží nový návrh také ministerstvo životního prostředí. "Je ale třeba nejprve přijmout zákon o podmínkách Natura, který platí v unii," řekla mluvčí ministerstva Karolína Šůlová.
Další články v kategorii Ekologie
- Odborníci a rybáři odlovili z rybníka v Kroměříži téměř 2700 invazních sumečků (25.06.2026)
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let: Pilíř české energetiky a vyhledávaný technický unikát je ve výborné kondici (25.06.2026)
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)
- Lidé v Sušici vyhlásili boj invazní netýkavce, budou ji vytrhávat u Otavy (19.06.2026)

Tweet



