Polsko chystá výstavbu šesti Temelínů
18.12.2006 | Lidové noviny
Polsko čeká v následujících letech jaderný boom. Do roku 2030 se u našich sousedů mají vystavět jaderné elektrárny o výkonu nejméně 4,5 tisíce megawattů, což se rovná třem blokům s evropskými reaktory EPR nebo nejméně čtyřem temelínským. Vládní studie předpokládá, že optimum, s největší pravděpodobností však nedosažitelné, představuje v té době 11,5 tisíce jaderných megawattů (zhruba šest temelínských reaktorů). První atomový zdroj by se měl spouštět kolem roku 2020, informoval odborný časopis Nucleonic Week. O jadernou elektrárnu má zájem celá řada obcí, které předpokládají, že miliardová investice přinese do jejich regionů práci a peníze na rozvoj infrastruktury.
Polsko na to půjde od Litvy
Prvním krokem k obnovení polského jaderného programu zastaveného začátkem 90. let minulého století se může stát účast na výstavbě nového zdroje v litevské Ignalině. Tamní dva uzavírané reaktory černobylského typu o 1300 megawattech každý hodlá Vilnius nahradit do roku 2015. Náklady na výstavbu se budou pohybovat mezi 2,5 miliardami a čtyřmi miliardami eur. Na zrodu elektrárny by se podle litevského kabinetu měly podílet všechny postsovětské pobaltské republiky a Polsko. Součástí polsko-pobaltského projektu je mezistátní trasa velmi vysokého napětí. Má přijít na 650 miliónů eur a spojí Litvu, Lotyšsko a Estonsko, dosud závislé na dodávkách proudu z Ruska, s polskou a dále evropskou přenosovou soustavou.
EU bude tlačit na snižování emisí
Prakticky veškerý polský proud pochází z tepelných elektráren spalujících domácí uhlí a produkujících skleníkové plyny. Podíl obnovitelných zdrojů může dosáhnout nejvýše desetiny současné výroby, přičemž experti předpokládají, že spotřeba elektřiny stoupne v zemi do roku 2025 až na dvojnásobek. Manévrovací prostor nynější vlády omezuje navíc to, že po roce 2012 bude Evropská unie požadovat rychlejší snižování emisí skleníkových plynů. V roce 2020 by to mělo být o 15 až 30 procent, v polovině tisíciletí dokonce až o 60 procent. Polský program jaderné energetiky se jako neekonomický zastavil po politických změnách v roce 1990. Přibližně z poloviny dokončený blok v pobaltském Žarnowci tehdy stát zastavil a celou odepsal. Reaktor do Polska dodalo Československo. Polsko chystá výstavbu šesti Temelínů
Další články v kategorii Ekologie
- Od srpna 2026 začnou platit první klíčové povinnosti PPWR. Jste připraveni? (26.06.2026)
- Odborníci a rybáři odlovili z rybníka v Kroměříži téměř 2700 invazních sumečků (25.06.2026)
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let: Pilíř české energetiky a vyhledávaný technický unikát je ve výborné kondici (25.06.2026)
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)

Tweet



