Padlé stromy nahradí nové
01.12.2003 | Děčínský deník
V době vegetačního klidu zřejmě dojde na kácení stromů či náletových dřevin na pozemcích Děčína. V některých případech se tak stane na základě upozornění obyvatel, jindy jde o odstraňování škod po loňské povodni.
Souběžně s chystanou obnovou děčínského koupaliště Pod Zámkem by mělo dojít i k rozsáhlejším úpravám zeleně. Loňská srpnová povodeň tam poničila mnohé stromy, z nichž některé už město nechalo pokácet.
V případě dalších na podobné zásahy teprve dojde. Bude samozřejmě záležet především na financích, v jakém rozsahu se tam potřebné práce uskuteční.
"Nicméně zůstává tam spousta náletových dřevin, které utlačují další vegetaci a proto je bude třeba vykácet. Totéž platí i o některých poškozených vzrostlejších stromech. Na uvolněných místech se pak počítá s novou výsadbou,"
vysvětlila Eva Hrodková z odboru životního prostředí děčínské radnice.
Až dojde na práce, spojené s oživením areálu v podzámčí, počítá se v místech za řetězovým mostem přes Ploučnici i s částečným posunem oplocení dovnitř koupaliště. Tím by se uvolnil prostor pro vytvoření nových cest a celkovou upravenost tamní lokality.
V době vegetačního klidu zřejmě dojde i na kácení stromů či náletových dřevin i na dalších pozemcích města. V některých případech se tak stane i na základě upozornění samotných obyvatel.
"Týká se to například Stoliční hory, kde musíme nechat porazit jednu lípu a vrbu. Oba stromy jsou už ve stavu, který znamená nebezpečí pro kolemjdoucí," poznamenala pracovnice odboru.
Podněty ke kácení stromů či probírkám dřevin přicházejí i z některých děčínských sídlišť, kde se po dokončení jejich výstavby objevovaly nevhodné druhy. Platí to například o zástavbě v Duchcovské ulici, kde tamní obyvatelé požadují poražení dvou vzrostlých bříz. Dvě havarijní vrby zmizí i z Liberecké ulice.
"Místo poražených stromů se většinou snažíme zajistit novou výsadbu. Neděje se tak ovšem tam, kde by se opakovalo nevhodné umístění dřevin buď z hlediska dané lokality, nebo druhové skladby. Pak hledáme možnosti vysazování stromků v náhradních místech, aby zeleně v městě neubývalo, ale naopak," poznamenala Eva Hrodková.
Připomněla, že v uplynulém období došlo v různých částech Děčína k poražení více než sto šedesáti stromů a stromků. Většinou se je podařilo nahradit novou výsadbou.
Další články v kategorii Ekologie
- Pneumatiky mohou asi za polovinu mikroplastů ve vodě a půdě (08.07.2025)
- Většina států EU včetně Česka žádá změny v nařízení o odlesňování (08.07.2025)
- EU zavede přírodní kredity pro podporu biodiverzity a ochranu přírody (08.07.2025)
- Dalších 6 miliard na zelenější teplárenství: MŽP a SFŽP podpoří klíčový sektor české energetiky (08.07.2025)
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Na soutoku řek Moravy a Dyje vznikla chráněná krajinná oblast Soutok (04.07.2025)
- Opuštěnou pilu proměnili v bydlení s vůní bylinek, kde tráva patří králíkům (03.07.2025)
- Pro městské trávníky mohou být podle vědců řešením druhy z panonské oblasti (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)