Ovzduší se v ČR výrazně zlepšilo
07.11.2000 | Práce
Přestože se průmyslová výroba v České republice snížila proti roku 1991 o 15 procent, emise oxidu siřičitého klesly o 88 procent a emise tuhých látek dokonce o 92 procent. Množství emisí oxidu siřičitého na jednotku HDP se tím dostalo na průměr členských států Evropské unie a zřetelně pod průměr ekonomicky vyspělých zemí organizace OECD.
Podle ministra životního prostředí Miloše Kužvarta se stejně razantně snížilo znečištění povrchových vod. Biologická spotřeba kyslíku, která udává znečištění vod organickými látkami, klesla o 85 procent. Obsah nerozpuštěných látek se snížil o 78 procent a ropných látek o 90 procent.
Energetická náročnost výroby se snižuje
"Velmi dobrým signálem je i snížení energetické náročnosti výroby na jednotku produkce proti roku 1990 téměř o třetinu," vysvětlil Kužvart. Podle Zprávy o životním prostředí, kterou vydalo Ministerstvo životního prostředí (MŽP), byla v roce 1999 energetická náročnost tvorby HDP v ČR o 23 procent vyšší než v zemích Evropské unie. Užití energetických primárních zdrojů je v ČR na jednoho obyvatele na úrovni 94,7 procenta průměru Unie a ve srovnání s průměrem zemí OECD je u nás nižší dokonce o více než pětinu. "Emisní strop pro hodnoty oxidu siřičitého pro rok 2010 splnila Česká republika již v roce 1998," dodal. Další snižování materiálové a energetické náročnosti, zvyšování recyklovatelnosti odpadů a maximální využívání obnovitelných zdrojů je v oblasti environmentální politiky i základní strategií Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP).
Podnikatelé se dohodli s Kužvartem
Podle prezidenta SP Petra Karase je právě spojení ekonomického rozvoje podniků s účinnou ochranou životního prostředí i jedním z předpokladů, jak mohou naše firmy uspět v nastávající konkurenci jednotného vnitřního trhu Evropské unie. K tomu by měl přispět i tzv. akční plán, který minulý týden podepsali představitelé průmyslové sféry a MŽP. Kužvart při jeho podpisu řekl, že konkretizuje úkoly, které vyplývají z loňské říjnové dohody o spolupráci mezi MŽP, SP a Českou podnikatelskou radou pro udržitelný rozvoj až do roku 2002. Plán by měl nejen zlepšit přístup podnikatelů k informacím, ale umožnit jim, aby se mohli od počátku účastnit přípravy nových právních norem. Změnu přinese i spolupráce při výběru a hodnocení analytických studií, které se týkají dopadu na chování podniků a jejich konkurenceschopnosti. Za naplňování plánu bude odpovídat koordinační skupina složená ze zástupců jednotlivých institucí.
Další články v kategorii Ekologie
- Jak citlivě a účinně renovovat cenné budovy? MŽP vydalo novou metodiku pro energeticky úsporné renovace architektonicky a historicky cenných budov (16.05.2025)
- Češi loni vytřídili 88,2 kg obalů na osobu, což je o 12,6 kg více než předloni (16.05.2025)
- Arktida reaguje na změny klimatu velmi různorodě, ukázal čtyřicetiletý výzkum (16.05.2025)
- Výsledky hodnocení rizik po havárii benzenu ukázaly, že zdravotní rizika obyvatelům Hustopečí nehrozí (16.05.2025)
- V Rychlebských horách byli nalezeni čtyři mrtví vlci, zřejmě byli otráveni (16.05.2025)
- Přemnožené sinice otrávily v Austrálii přes dvě stě mořských druhů (15.05.2025)
- MŽP má připraveno pro obce v plánovaném Národním parku Křivoklátsko 100 milionů korun (15.05.2025)
- Zálohování PET lahví a plechovek podle starostů z Plzeňska sníží náklady na svoz odpadu (14.05.2025)
- Obce oceněné Zelenou stuhou si mezi sebou rozdělí 33 milionů korun na zlepšení životního prostředí (14.05.2025)
- Na Zélandu natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk (13.05.2025)