Otevírá se další možnost podpory výzkumu v oblasti životního prostředí
14.07.2023 | Ministerstvo životního prostředí
Dnes byla vyhlášena již sedmá veřejná soutěž na podporu aplikovaného výzkumu a inovací v oblasti životního prostředí v programu Prostředí pro život. Stovky milionů korun podpoří výzkum některých z celkem 64 témat prospěšných pro životní prostředí Česka.
Program Prostředí pro život (PPŽ) spravuje Technologická agentura České republiky a garantem jeho obsahu je Ministerstvo životního prostředí. Sedmá soutěž je vyhlášena pro dva ze tří podprogramů PPŽ, konkrétně pro výzkum ve veřejném zájmu (pro kvalitní a efektivní výkon veřejné správy) a pro získání technologických, komercializovatelných výsledků, které zvyšují konkurenceschopnost českých podniků.
„Pro druhý, technologicky zaměřený podprogram se podařilo získat 450 milionů korun z Národního plánu obnovy. Potřebujeme získat nová řešení pro snižování emisí skleníkových plynů a také existující „bázi“ konvenčního odpadového hospodářství rozšířit na skutečnou cirkularitu. V praxi to znamená účinně předcházet vzniku odpadů a nacházet praktické využití pro ty složky vstupních surovin, které se v jedné technologii nespotřebují. Také jsem rád, že se do zadávání témat nově zapojila Česká inspekce životního prostředí, která potřebuje například nové postupy a procesy pro použití metod dálkového průzkumu Země při dozorové činnosti,“ uvádí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Další témata se týkají například hodnocení ekosystémových služeb, snižování znečistění ovzduší v městský oblastech, ale i emisí z chovu hospodářských zvířat nebo z dopravy, datování sesuvů a predikce dalšího vývoje svahových nestabilit, obnovy přirozených rozlivů v říčních nivách a také vývoje lesních ekosystému po požáru jako podklad pro péči o zasažená území v Národním parku České Švýcarsko. V rámci programu Prostředí pro život už bylo podpořeno celkem 143 projektů, a to částkou více než 2,7 miliardy korun. „Kromě posílení alokace v sedmé veřejné soutěži připravujeme navazující program podpory aplikovaného výzkumu Prostředí pro život 2 s vyššími celkovými náklady. Je potřebné jednak využít velkou absorpční kapacitu environmentálního výzkumu v ČR a také získat konkrétní výstupy a výsledky k naplnění ambiciózních cílů Zelené dohody pro Evropu,“ doplňuje Jan Kříž, který řídí sekci fondů EU, finančních a dobrovolných nástrojů MŽP.
Zájemci o podporu se mohou hlásit s návrhy výzkumných projektů až do 13. září 2023, a to prostřednictví informačního systému ISTA. Zadávací dokumentace včetně formálních náležitostí je zveřejněna na webu TA ČR.
Lucie Ješátková & Tiskové odd. MŽP
tel.: 267 122 835 nebo 267 122 534
e-mail: tiskove@mzp.cz
Další články v kategorii Ekologie
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Na soutoku řek Moravy a Dyje vznikla chráněná krajinná oblast Soutok (04.07.2025)
- Opuštěnou pilu proměnili v bydlení s vůní bylinek, kde tráva patří králíkům (03.07.2025)
- Pro městské trávníky mohou být podle vědců řešením druhy z panonské oblasti (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)
- U Zlína se objevil los evropský. Obezřetní by měli být řidiči (02.07.2025)
- Lidé na jihu Moravy mají kvůli suchu zákaz zalévat zahrady. Hrozí pokuty (02.07.2025)
- Fiala v Bruselu: EU by neměla stanovovat nové klimatické cíle do roku 2040 (29.06.2025)
- Fiala: Revizi emisních povolenek chce 18 zemí, připojilo se Portugalsko a Řecko (27.06.2025)