Orlická přehrada trpí suchem
04.10.2003 | Mladá fronta Dnes
Z extrému do extrému. Tak se dá jednoduše popsat situace, která v posledních dvou letech panuje na Vltavě. Zatímco loni bylo vody tolik, že dravý živel ničil majetky a bral životy, letos panuje sucho, které nikdo nepamatuje. "Se suchem se potýkáme již od června," uvedl Zdeněk Zídek, hrázný z Orlické přehrady. Právě v této přehradě, která se dodnes nevzpamatovala z loňské katastrofální povodně, je nyní paradoxně přibližně o šest metrů méně vody, než je běžné. "Průměrný přítok je 83,5 metru krychlových vody," podotkl hrázný. "Letos se po mnoho týdnů pohybuje v rozmezí od čtrnácti do dvaadvaceti metrů krychlových. Příroda se holt pohybuje v periodách," řekl.Po několika měsících se ale právě včera pokles hladiny v Orlíku na čas zastavil. Pracovníci přehrady vodu z nádrže přestali vypouštět, protože pod hrází začala rekonstrukce lávky, kterou loni voda poškodila. "Hladina v Kamýcké přehradě byla snížena tak, aby se obnažila část dna řeky u Solenic nutná pro opravu mostku," vysvětlil hrázný Zídek. Oprava potrvá do 8. října, den poté by se měla voda pouštět normálně.O nejhorší sezoně za posledních deset let hovoří provozovatelé kempů a tábořišť na Orlické přehradě, a to nejen kvůli nedostatku vody. "Letos přijelo až o čtvrtinu méně rekreantů než v minulých letech," řekl správce kempu Popelíky Josef Holan. "Je to hlavně tím, že lidé z některých médií, zejména z televize, dostávali zkreslené informace o kvalitě vody. Ne všude byla situace tak špatná, jak jsme mohli v některých záběrech vidět. U nás byla do poloviny srpna voda čistá."Rovněž správce kempu Podskalí Jiří Švec si postěžoval, že letos přijelo asi o třetinu méně lidí než loni: "Určitě to ale nebylo kvůli vysokým cenám. Nezdražovali jsme, vše zůstalo stejné jako před rokem. Hodně jezdili studenti, ale zcela nám chyběla takzvaná rodinná rekreace." Některé sdělovací prostředky viní ze špatné sezony i Pavel Šofr, majitel firmy provozující na Orlíku říční dopravu. "Byla to chvílemi až cílená kampaň. V televizi se řeklo, že na Orlíku je špatná voda, a tím to skončilo. V některých místech sice problémy s vodním květem byly, ale z devadesáti procent byla přehrada čistá. Loni pro nás sezona skončila jedenáctého srpna. Letos nás více než pokles hladiny poškodily neověřené informace," dodal.
Další články v kategorii Ekologie
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)
- Lidé v Sušici vyhlásili boj invazní netýkavce, budou ji vytrhávat u Otavy (19.06.2026)
- Letošní Den boje proti suchu a rozšiřování pouští připomíná význam pastvin i potřebu zadržovat vodu v krajině (19.06.2026)
- Ekologové připravují stínový Národní plán na obnovu přírody (18.06.2026)
- Jezdci.cz: Klempíř zrušil vyjmutí pastvin z ochrany v kauze Hřebčína Napajedla (17.06.2026)

Tweet



