Od ledna se začne s novými testy na nemoc šílených krav
14.12.2000 | Právo
"Od prvního ledna zavedeme v ČR nové testy k rychlejšímu zjišťování nemoci šílených krav (BSE). Zaměříme se přitom na riziková zvířata, která jeví příznaky onemocnění nervového systému," řekl ústřední ředitel Státní veterinární správy ČR (SVS) Josef Holejšovský.
Podle něj existuje několik způsobů, jak tuto infekci zjistit. Dosud se používá hlavně metoda histologická, spočívající v odběru rizikových tkání, hlavně z mozku a míchy zvířete, a v jejich laboratorním vyšetření. Její nevýhodou je to, že trvá déle a potvrdí nemoc, až když tato je plně rozvinuta. Další z metod je elektromikroskopická, při níž se prokazuje přítomnost vláken příznačných pro nemoc BSE. "Teď nastupují testy imunologické. Zkoušejí se už několik let, ale jejich dopracování tak, aby byly dostatečně přesné, skončilo teprve loni," uvedl Holejšovský. Jejich výhodou je rychlost, neboť u jednoho zvířete trvá test pouze asi osm hodin. Další předností je pak to, že takto lze zjistit přítomnost infekce ještě předtím, než se nemoc projeví. Jak šéf SVS objasnil, nová diagnostická metoda je založena na tom, že infekční priony, které způsobují nemoc BSE, na rozdíl od prionů zdravých neštěpí enzymy, hromadí se a způsobují degeneraci cytoplazmy. "Na poslední poradě ředitelů okresních veterinárních správ jsme předvedli, jak se vzorky odebírají a jak testování bude probíhat," dodal šéf české veterinární služby. Vyšetřování krav touto metodou, označovanou jako Western Blot, bude probíhat ve veterinárních ústavech v Praze a v Jihlavě. "Nikde ve světě neexistuje metoda, jíž by bylo možné zvířata vyšetřit na BSE zaživa. Všechny zkoušky se provádějí až po jejich smrti," zdůraznil Holejšovský. V příštím roce má být podle veterinářů preventivně vyšetřeno 2000 až 2500 zvířat, což je asi desetkrát více než dosud. Jedno vyšetření má přijít zhruba na 1500 korun. Z faktu, že nemoc BSE nebyla v ČR zjištěna, však podle Holejšovského rozhodně nelze dovozovat, že by dosavadní metody byly nespolehlivé. Nové testy mají být přesnější a hlavně rychlejší. O opatřeních proti šíření nemoci šílených krav v České republice Holejšovský informoval komisaře Evropské unie pro zdravotnictví a ochranu spotřebitelů Davida Byrna, který v závěru minulého týdne jednal v Praze o postupu přebírání veterinární a fytosanitární legislativy EU. Česká strana se zavázala, že tyto předpisy převezme a zajistí jejich uplatnění do poloviny roku 2002.
Další články v kategorii Ekologie
- Jak citlivě a účinně renovovat cenné budovy? MŽP vydalo novou metodiku pro energeticky úsporné renovace architektonicky a historicky cenných budov (16.05.2025)
- Češi loni vytřídili 88,2 kg obalů na osobu, což je o 12,6 kg více než předloni (16.05.2025)
- Arktida reaguje na změny klimatu velmi různorodě, ukázal čtyřicetiletý výzkum (16.05.2025)
- Výsledky hodnocení rizik po havárii benzenu ukázaly, že zdravotní rizika obyvatelům Hustopečí nehrozí (16.05.2025)
- V Rychlebských horách byli nalezeni čtyři mrtví vlci, zřejmě byli otráveni (16.05.2025)
- Přemnožené sinice otrávily v Austrálii přes dvě stě mořských druhů (15.05.2025)
- MŽP má připraveno pro obce v plánovaném Národním parku Křivoklátsko 100 milionů korun (15.05.2025)
- Zálohování PET lahví a plechovek podle starostů z Plzeňska sníží náklady na svoz odpadu (14.05.2025)
- Obce oceněné Zelenou stuhou si mezi sebou rozdělí 33 milionů korun na zlepšení životního prostředí (14.05.2025)
- Na Zélandu natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk (13.05.2025)