Ochránci přírody nabízejí chovatelům vyzkoušení plašidla na jestřáby
14.07.2003 | Domažlický deník
Asi jen málo chovatelů holubů a drůbeže na venkově nemá špatné zkušenosti s naším nejlepším lovcem mezi dravci jestřábem lesním. Proto začal Český svaz ochránců přírody v Libosvárech s Projektem Accipiter, jehož cílem je nabídnout chovatelům holubů a drůbeže jednoduché, levné a účinné zařízení a prostředky na ochranu jejich zájmových chovů před útoky jestřába.
Plašením jestřábů v chovech drůbeže a holubů se v minulých letech zabývala Záchranná stanice v Bartošovicích na Moravě. Zkoušeny byly různé lesklé předměty (skleněné koule vycpané alobalem, lesklé třásně atd.), leč efekt byl jen dočasný. Nejlépe se osvědčil pes pohybující se mezi drůbeží a pořádný kohout v hejnu. Stoprocentní je samozřejmě pouze voliérový chov, v praxi bohužel pou-
žívaný jen zřídka.
Ani jestřábi dnes nemají na růžích ustláno. Spousta je jich usmrcena na elektrovodech, chronické otravy pesticidy způsobují potíže s rozmnožováním, a tak podle odborníků těchto dravců stále ubývá. Nemalý podíl na úbytku jestřábí populace má i přímé pronásledování nezodpovědnými lovci a některými chovateli.
V minulém roce vyzkoušeli členové ČSOP Libosváry plašící zařízení vyrobené ze zrcadel na vlastních chovech. V oblasti docházelo zejména v období hnízdění jestřába k častým útokům. Od instalace zařízení nebyl v jeho dosahu zaznamenán žádný.
Český svaz ochránců přírody Libosváry nabízí chovatelům k vyzkoušení plašící zařízení vlastní výroby (různé otočné aparáty zhotovené ze zrcadel, pohybující se při minimálním proudění vzduchu). Chovatelé, kteří mají zájem se projektu zúčastnit, obdrží plašidla zdarma spolu s návodem na správnou instalaci a kartou, kam budou zaznamenávat údaje důležité pro vyhodnocení účinnosti zařízení.
Jedná se o zkoušky plašidel v různých podmínkách, proto nemůže být zaručena jejich 100% účinnost. Projekt Accipiter podporuje Ministerstvo životního prostředí ČR. Kontakt: 22/07 ZO ČSOP, Libosváry 19, 346 01 H.Týn, tel. 603 760 873
Další články v kategorii Ekologie
- Fiala v Bruselu: EU by neměla stanovovat nové klimatické cíle do roku 2040 (29.06.2025)
- Fiala: Revizi emisních povolenek chce 18 zemí, připojilo se Portugalsko a Řecko (27.06.2025)
- ČR vyzývá Evropskou komisi ke změnám obchodování s budoucími povolenkami v dopravě a vytápění. Cena musí být předvídatelná a stabilní (26.06.2025)
- V Rudolfově jako v prvním jihočeském městě začali loni třídit kuchyňský odpad (26.06.2025)
- Vědci zachytili, jak kosatky používají chaluhy jako nástroj (26.06.2025)
- Začíná obnova vzácných rašelinišť u Velkého Dářka (26.06.2025)
- Zbrusu nový finanční nástroj pro posílení cirkularity odpadů: Na kombinaci dotace a záruky za úvěr je připravena miliarda korun (25.06.2025)
- Družice nahlédla pod koruny stromů. Pomůže popsat, co se děje s lesy (24.06.2025)
- Státy rozhodly o ustavení mezivládního panelu pro chemické látky, odpady a znečištění (24.06.2025)
- Hmyzem roku je světluška. Ohrožuje ji světelný smog (24.06.2025)