Ochránci nesouhlasí s úpravou rybníka

Svratečtí by rádi odbahnili a rozšířili rybník, který leží nedaleko centra obce. Tomu však brání zvláště chráněné druhy rostlin, kvůli nimž ochránci přírody se záměrem nesouhlasí. „Rybník je už téměř nefunkční, je zarostlý a zanesený. Zastupitelstvo začátkem září schválilo záměr na odbahnění a úpravu rybníku. Je to však závislé na Správě CHKO, která svými podmínkami věc znemožňuje,“ řekl starosta František Peňáz.Jak dále uvedl, u rybníka by se měla vybudovat odtoková stoka, která by fungovala jako sběrač nánosů. Místo celého rybníka by se tak čistila jen tato stoka.

„CHKO rozšíření rybníka brání s tím, že se tam vyskytuje vzácná rostlinka. Z hlediska ochrany přírody je problém také s lokalitami, kam bychom nánosy chtěli vyvážet. Bylo nám řečeno, že se tam vyskytují zmije, ropuchy a nějaké chráněné rostlinky,“ posteskl si Peňáz.

Jaromír Čejka ze Správy chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy vysvětlil, že okolo rybníka se vyskytují rašelinná a mokřadní společenstva. Jedná se také o druhou zónu odstupňované ochrany přírody, která navíc navazuje na zónu první. Ta představuje ještě přísnější ochranu, protože se jedná o nejzachovalejší přírodní celky v CHKO.

„Neznám přesně ten rozsah plánované investiční akce, ale teprve ve třetí a čtvrté zóně lze počítat s menšími omezeními pro investiční a stavební akce, mezi něž patří i odbahnění či rekonstrukce rybníka. My samozřejmě nechceme obci mařit plány, ale takto je to dáno ze zákona o ochraně přírody a krajiny. Musí se zkrátka dojít ke shodě,“ konstatoval Čejka. Jak dodal, v takových případech se nejedná jen o jednu rostlinku, ale spíš o celé společenstvo rostlin a pak také i živočichů, vesměs chráněných obojživelníků. „V případě Svratky je to například zábělník bahenní a suchopýr pochvatý,“ dodal Čejka.

Svratka se proti zamítavému stanovisku CHKO odvolala a pomoc hledá u havlíčkobrodské Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky. Všechny zúčastněné ještě čeká společné jednání.Ve čtyřhektarovém rybníku je nyní asi 12 až 20 tisíc kubických metrů nánosu. Kvůli špatnému stavu v něm nelze chovat ani ryby. Vybudování odtokové stoky a odbahnění by podle odhadů přišlo asi na šest až osm milionů korun. Až 80 procent nákladů by podle Peňáze mohla pokrýt dotace.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info