Ochrana přírody je výpovědí o nás
16.11.2000 | Hospodářské noviny
Názory na přísnost zákona o posuzování vlivu na životní prostředí se nadále rozcházejí
Stavebníci doufají, že nový zákon zamezí opakování osudu dálnice D 8.
Konečná podoba zákona o posuzování vlivu na životní prostředí (tzv. EIA) bude vypovídat o směřování české společnosti. Na úvod včerejšího projednávání zmíněného zákona to před poslanci sněmovního výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí řekl předkladatel návrhu, ministr životního prostředí Miloš Kužvart. Dodal: Pokud přijmeme měkkou normu, dáme tím okolí najevo, že o ochranu přírody tolik nestojíme. Přitom zástupci EU nám radí udržet co nejpřísnější normy.
Jeho názor však někteří poslanci z výboru odmítli s tím, že nejsme na takové ekonomické úrovni jako bohaté země unie, abychom si mohli dovolit luxus přijmout nejpřísnější požadavky unie. "Stačí, když vyhovíme minimu požadovanému unií a nebudeme neúměrně zatěžovat naše ekonomické prostředí," řekl poslanec Jiří Drda.
Rozdílnost stanovisek MŽP a poslanců se projevila v průběhu projednávání návrhu zákona především v otázce účasti veřejnosti v procesu schvalování záměrů. Poslanci ji chtěli omezit pouze na tzv. dotčenou veřejnost, tedy tu, která v místě stavby bydlí nebo sídlí. "Není možné připustit, aby v průběhu řízení vystupovaly různé zájmové skupiny, kterých se investorský záměr nijak netýká," argumentovali poslanci.
Zástupci MŽP se bránili tím, že účast nelze tímto způsobem omezovat, protože stavby, které se posuzují z hlediska jejich dopadu na životní prostředí, se dotýkají každého občana republiky. "Lidé přece tyto procesy nebrzdí, ty brzdí pouze špatná rozhodnutí úředníků," bránil se Kužvart.
Stavebníci a investoři ovšem kritizují i představitele MŽP za neúměrné protahování schvalovacích procesů, aniž by takové postupy museli zdůvodňovat. Svá tvrzení opírají o odstrašující příklady, jako je například dálnice D 8, jejíž výstavba se kvůli čekání na souhlas s přechodem přes České středohoří protáhla již o pět let. Podobný osud stíhá dálnici D 11 do Hradce Králové a projekt splavnění Labe, o kterém se bez výsledku rozhoduje již téměř deset let, je podle nich kapitolou sám pro sebe.
Kužvart souhlasil s tím, že odpůrci staveb využívají chybných rozhodnutí konkrétních úředníků na konkrétních úřadech, ale "to neznamená, že je zákon špatný".
Další články v kategorii Ekologie
- Jak citlivě a účinně renovovat cenné budovy? MŽP vydalo novou metodiku pro energeticky úsporné renovace architektonicky a historicky cenných budov (16.05.2025)
- Češi loni vytřídili 88,2 kg obalů na osobu, což je o 12,6 kg více než předloni (16.05.2025)
- Arktida reaguje na změny klimatu velmi různorodě, ukázal čtyřicetiletý výzkum (16.05.2025)
- Výsledky hodnocení rizik po havárii benzenu ukázaly, že zdravotní rizika obyvatelům Hustopečí nehrozí (16.05.2025)
- V Rychlebských horách byli nalezeni čtyři mrtví vlci, zřejmě byli otráveni (16.05.2025)
- Přemnožené sinice otrávily v Austrálii přes dvě stě mořských druhů (15.05.2025)
- MŽP má připraveno pro obce v plánovaném Národním parku Křivoklátsko 100 milionů korun (15.05.2025)
- Zálohování PET lahví a plechovek podle starostů z Plzeňska sníží náklady na svoz odpadu (14.05.2025)
- Obce oceněné Zelenou stuhou si mezi sebou rozdělí 33 milionů korun na zlepšení životního prostředí (14.05.2025)
- Na Zélandu natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk (13.05.2025)