Obce výstavbu jezů podporují
10.10.2003 | Ústecký deník
Zastupitelé některých obcí na Ústecku schvalují výstavbu jezů na Labi. Například zastupitelstva Povrlů a Velkého Března se k jejich výstavbě vyjádřila kladně. Zcela opačný názor mají ekologové. Ředitel ekologické organizace Přátelé přírody Marian Páleník argumentuje tím, že na Labi žije minimálně devětačtyřicet chráněných a ohrožených druhů, které by byly výstavbou jezů ohroženy. Navíc je prý železniční doprava ekologičtější než nákladní lodní doprava. A pokud je podél Labe železniční trať, nevidí prý důvod ji nevyužít. "Navíc nákladní lodní doprava už představuje tak malou část dopravy, že je otázkou, zda do ní investovat miliardy korun. Možná by se dala přirovnat ke koněspřežce. Ta byla v devatenáctém století důležitá, dnes je ale již minulostí," uvedl Páleník.
Starosta Velkého Března Václav Burian naopak vidí ve výstavbě jezů výhody. "Dostala se nám do rukou studie Akademie věd České republiky. Ta zjistila, že díky nově vystavěnému jezu v Kopistech na litoměřicku se naopak živočišným druhům začalo dařit," informoval Burian.
Navíc vidí výhodu v tom, že hladina řeky se ustálí, vzniknou nové pracovní příležitosti, a to i pro obec. Ty na sebe navážou další služby, tedy i rozvoj podnikání. A s tím vším souvisí i vyšší potřeba ubytování. Velkobřezenské zastupitelstvo proto vyjádřilo k výstavbě vodního díla Malé Březno souhlasné stanovisko.
Také zastupitelstvo v Povrlech vydalo kladné stanovisko. Z patnácti zastupitelů hlasovalo třináct pro. Další dva byli z jednání omluveni. "Požadujeme pouze dvě podmínky. Aby bylo zachováno spojení mezi Malým a Velkým Březnem, a aby kvůli výstavbě jezů nebyla omezena doprava," informoval starosta Jiří Schick.
I podle jeho názoru jezy pomohou ustálit hladinu, navíc přinesou nová pracovní místa. "Dojde sice k zaplavení určitého území. Jde ale o území, o které se stejně nikdo nestará a je zarostlé kopřivami," dodal Schick.
Další články v kategorii Ekologie
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Na soutoku řek Moravy a Dyje vznikla chráněná krajinná oblast Soutok (04.07.2025)
- Opuštěnou pilu proměnili v bydlení s vůní bylinek, kde tráva patří králíkům (03.07.2025)
- Pro městské trávníky mohou být podle vědců řešením druhy z panonské oblasti (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)
- U Zlína se objevil los evropský. Obezřetní by měli být řidiči (02.07.2025)
- Lidé na jihu Moravy mají kvůli suchu zákaz zalévat zahrady. Hrozí pokuty (02.07.2025)
- Fiala v Bruselu: EU by neměla stanovovat nové klimatické cíle do roku 2040 (29.06.2025)
- Fiala: Revizi emisních povolenek chce 18 zemí, připojilo se Portugalsko a Řecko (27.06.2025)