O stavbě biolihovaru u Temelína rozhodne ČEZ

Ministerstvo zemědělství chce usměrňovat vznik závodů na výrobu bioetanolu prostřednictvím intervenčního fondu. Nový závod na výrobu bioetanolu chce v Býšově poblíž Temelína vybudovat Jihočeský zemědělský lihovar Blatná. Jde o jeden z řady investičních záměrů, kterými firmy reagují na evropskou směrnici o postupném zvyšování etanolové příměsi do ropného benzinu. "Neurčujeme počet biolihovarů, které nakonec vzniknou. Budeme se ale snažit jejich vznik usměrňovat prostřednictvím intervenčního fondu," uvedl Hugo Roldan z tiskového odboru ministerstva zemědělství.

To v projektu vidí šanci, jak efektivně využít zemědělskou produkci k nepotravinářským účelům. Státní zemědělský intervenční fond by měl zajišťovat nákup, skladování a prodej obilí a kukuřice výrobcům a také se podílet na výkopu vyrobeného bioetanolu. Roldan připustil, že ministerstvo má o investorech přehled, ale jejich počet nechtěl sdělit. "Neradi bychom investory případně poškodili," poznamenal. Mezi investory vládne silná konkurence, což připustil i Antonín Ješátko, předseda představenstva Jihočeského zemědělského lihovaru. Proto ani nechtěl o záměru sdělit víc podrobností, přestože ten už získal podporu zastupitelů Jihočeského kraje.

"Co vím, všichni se snaží své záměry tajit. My veřejnost informujeme, ale do novin bych konkrétní údaje nerad dával," omluvil se. Podle informací HN zatím nejvíc pokročil záměr postavit biolihovar u Litvínova, který má mít už územní rozhodnutí, zatímco další investoři mají mít projektovou dokumentaci. Tento "živý" stav je daný i tím, že evropská směrnice číslo 30 byla přijata teprve letos. Směrnice členským státům ukládá do 31. prosince 2005 zajistit minimálně dvouprocentní podíl biopaliv na národních trzích. Do roku 2010 se podíl musí zvýšit na téměř šest procent. Česko chce do roku 2006 dosáhnout pětiprocentního podílu. To znamená mj. založit nové plochy osiv a v roce 2006 na výrobu bioetanolu zpracovat nejméně 946 tisíc tun hustě setých obilovin.

Ministerstvo odhaduje, že v zemi bude potřeba asi tří miliónů litrů biolihu. "To by mělo domácí potřebu pokrýt," uvedl Roldan. Program má na venkově zajistit práci více než 15 tisícům lidí. Nový závod u Temelína, kde má vzniknout 50 až 70 pracovních míst, by měl metodou fermentace denně zpočátku zpracovávat kolem 616 tun všech druhů obilí a kukuřice. Tím by za den vyrobil asi 200 m3 bioetanolu. Denní kapacita by se ale měla postupně rozšířit na 924 tun a 300 m3. Státní úřad pro jadernou bezpečnost svůj souhlas podmiňuje kladným stanoviskem firmy ČEZ a dodržením dalších specifik, spojených s provozem nedaleké jaderné elektrárny, na jejíž hranici ochranné zóny by měl vyrůst. "Zajímá nás hlavně bezpečnostní hledisko projektu. To detailně analyzujeme," uvedl mluvčí ČEZ Milan Nebesář.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info