Nová úmluva o rtuti zajistí pravidla k jejímu nakládání
10.09.2012 | Ministerstvo životního prostředí
Mezivládní vyjednávací výbor zahájil dnes v Praze jednání rozšířeného byra pro přípravu nové mezinárodní úmluvy, která bude regulovat nakládání se rtutí v průběhu celého jejího životního cyklu.
Světové společenství pod vedením Programu OSN pro životní prostředí rozhodlo v roce 2009, že je nakládání se rtutí potřeba regulovat mezinárodním právně závazným nástrojem. Dosavadní dobrovolná partnerství nevedla ke snížení objem rtuti, která se dostává zejména do ovzduší, ale i do dalších složek životního prostředí. Rtuť byla uznána látkou globálního významu, jelikož se prostřednictvím atmosféry přenáší na velké vzdálenosti a ovlivňuje životní prostředí a zdraví lidí daleko od zdrojů znečištění.
Cílem je vyjednat úmluvu, která stanoví jasná pravidla směřující k ochraně zdraví a životního prostředí před účinky rtuti. Vyjednávání běží od července 2010. Nyní se blíží do závěrečného kola – poslední zasedání Mezivládního vyjednávacího výboru, kde bude všech 140 aktivních států, se koná v lednu 2013 v Ženevě. Česká republika požaduje, aby úmluva byla účinným nástrojem, který bude obsahovat jasné závazky, systém jejich kontroly i pomoci rozvojovým státům. Ty mají menší kapacity plnit úkoly na národní úrovni, proto žádají o přenos zkušeností, technologií, ale i finanční podporu z rozvinutých států. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa říká: „Snažíme se o nástroj, který chrání životní prostředí a lidské zdraví, zároveň ale chceme dát prostor průmyslu, aby byl ziskový a konkurenceschopný. To se může podařit, když budou aplikovány nejlepší dostupné techniky a technologie, když podniky i vlády budou využívat svých zdrojů efektivnějším a účinnějším způsobem a když budou využívat vědeckých poznatků.“
Zástupci z 22 států a Evropské komise připravují detailní plán, jak vyjednávání dokončit tak, aby úmluva byla na podzim 2013 vystavena k podpisu.
____________________________
Rtuť je v přírodě se vyskytující prvek, je součástí některých minerálů, ale do životního prostředí se dostává také ze sopečné činnosti, spalováním uhlí, dřeva a ropy a z další činností člověka. Elementární rtuť i její sloučeniny jsou vysoce toxické. Poškozují hlavně nervový a kardiovaskulární systém živých organismů. Nebezpečná je rtuť zejména pro těhotné ženy a malé děti, u nichž prokazatelně zpomaluje vývoj nervového systému.
Uvítací proslov pana ministra Mgr.Tomáše Chalupy, který přivítal účastníky jednání v Praze: zde.
Kontakt pro více informací:
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí MŽP
Mobil: 606 111 060
Email: matyas.vitik@mzp.cz
Další články v kategorii Ekologie
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)
- Lidé v Sušici vyhlásili boj invazní netýkavce, budou ji vytrhávat u Otavy (19.06.2026)
- Letošní Den boje proti suchu a rozšiřování pouští připomíná význam pastvin i potřebu zadržovat vodu v krajině (19.06.2026)
- Ekologové připravují stínový Národní plán na obnovu přírody (18.06.2026)
- Jezdci.cz: Klempíř zrušil vyjmutí pastvin z ochrany v kauze Hřebčína Napajedla (17.06.2026)
- Vědci v Polsku zřejmě poprvé zachytili na videozáznam, jak vlci útočí na zubry (17.06.2026)
- Lidé ji fotí, ochranáři proklínají. Co je zač lupina, která dobývá Česko (17.06.2026)
- OSN: Téměř všechny děti jsou vystaveny nejméně jednomu klimatickému riziku (17.06.2026)
- MŽP modernizuje pravidla pro přepravu odpadů: přinese digitalizaci, méně byrokracie a účinnější boj s nelegálními transporty (16.06.2026)
- Studie: Řeky v ČR za posledních 140 let ztratily značnou část hmyzí rozmanitosti (16.06.2026)

Tweet



