Nová blokáda kvůli Temelínu
06.10.2006 | Lidové noviny
Rakouští odpůrci Temelína v neděli po dlouhé době znovu zablokují hraniční přechod Dolní Dvořiště/Wullowitz. Chtějí tak údajně vyzvat politiky, kteří se dostanou do nové rakouské vlády, aby se více snažili přinutit českou stranu k zastavení jaderné elektrárny Temelín nebo alespoň ke zvýšení její bezpečnosti.
Rakouští aktivisté plánují blokádu přesně týden po rakouských parlamentních volbách, ve kterých zvítězila sociální demokracie v čele s Alfredem Gusenbauerem. „Nyní bude zcela v rukou Alfreda Gusenbauera, aby znovu otevřel dialog s Českou republikou a trval na realizaci slíbených bezpečnostních opatření. Blokádou hraničního přechodu Wullowitz chceme panu Gusenbauerovi připomenout jeho předvolební sliby a chceme mu dodat odvahu pro vyjednávání s ČR,“ prohlásil Rolland Egger ze sdružení Atomstopp Oberöstereich. V neděli od 13 do 15 hodin tak údajně nechají protitemelínští aktivisté před hraničním přechodem volný pouze jeden jízdní pruh, mezi patnáctou a šestnáctou hodinou pak celou vozovku „totálně“ zablokují. Jihočeský hejtman Jan Zahradník tvrdí, že se o blokádě dozvěděl až od českých novinářů. „Pokud akci skutečně povolily rakouské úřady, pak bych očekával, že mne bude úřad mého hornorakouského kolegy alespoň informovat,“ řekl LN Zahradník. Osobně s jakoukoliv demonstrací proti Temelínu, která znemožní průjezd vozidel z jednoho státu do druhého, zásadně nesouhlasí. „Pokud mají organizátoři blokády skutečně úřední povolení, pak proti tomu budu u hornorakouského hejtmana Pühringera důrazně protestovat,“ uvedl Zahradník. Zablokování hranic přitom patří mezi rakouskými aktivisty k oblíbeným formám demonstrace proti Temelínu. V roce 2000 dokonce odpůrci elektrárny několikrát zablokovali celou česko-rakouskou hranici. I když s blokádami nesouhlasí vedle českých často i rakouští politici, aktivisté jsou přesvědčeni, že právě tento způsob protestu dokáže jejich požadavkům zajistit největší publicitu. Odpůrci Temelína doufají, že nová rakouská vláda donutí českou stranu, aby v rámci rakouských představ plnila takzvanou dohodu z Melku, uzavřenou před šesti lety rakouským kancléřem Schüsselem a jeho tehdejším českým protějškem Milošem Zemanem. Zeman tehdy slíbil, že Temelín nebude uveden do komerčního provozu, pokud na něm budou zjištěny vážné bezpečnostní nedostatky. Problém je ale v tom, že představy rakouských a českých expertů o tom, co to je bezpečnostní nedostatek, se někdy zásadně rozcházejí.
Další články v kategorii Ekologie
- Od srpna 2026 začnou platit první klíčové povinnosti PPWR. Jste připraveni? (26.06.2026)
- Odborníci a rybáři odlovili z rybníka v Kroměříži téměř 2700 invazních sumečků (25.06.2026)
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let: Pilíř české energetiky a vyhledávaný technický unikát je ve výborné kondici (25.06.2026)
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)

Tweet



