Nežádoucí lesní zvěř, která škodí, střílí jen myslivecká stráž
16.07.2003 | Deník Lučan
Většina států se stará o to, aby na daném území zůstala zachovaná původní fauna živočichů. Nejznámější je v tomto případě Austrálie, kde se právě negativně projevily zkušenosti s cizími introdukovanými zvířaty. Tam se to týkalo hlavně králíka divokého, lišek obecných, kapra obecného, velbloudů a dalších druhů zvířat. K takovýmto případům došlo samozřejmě i u nás, i když ne v tak masovém měřítku, a většinou nedošlo ani k výraznějším škodám. Dnes si už málokdo uvědomuje, že se to týká například daňka, muflona, jelena siky, jelence viržinského, okolo 20 druhů ryb atd. Většina těchto druhů už v naší přírodě zdomácněla tak, že se staly součástí fauny. Objevují se však nové druhy, které by mohly v budoucnu naši původní faunu ohrozit. I když o případné introdukci cizího živočicha do naši přírody rozhodují odborníci z několika institucí, může se to stát i bez jejich vědomí. Zavedením chovů s různými cizími druhy živočichů vzniklo i nebezpečí jejich úniku do volné přírody, kde mohou nejen přežívat, ale mohou se i množit. Při tom není ani vyloučeno, že se ve volné přírodě objeví i exotičtí jedinci majitelů, které už přestali bavit.U nás se v posledních letech šíří hlavně psík mývalovitý, mýval severní, norek americký a nutrie říční. Protože tyto druhy nejsou zařazeny z hlediska myslivosti mezi lovnou zvěř, není ani povolen řadovým členům jejich lov. Největší počty byly zaznamenány u norka amerického, který se do volné přírody dostala z kožešinových farem. Dnes se předpokládá, že populace norků amerických ve volné přírodě už čítá okolo 4 tisíc jedinců z toho okolo 50 kusů v severočeském regionu. Jarní stavy psíka mývalovitého u nás činily v roce 2001 asi 550 kusů z nichž pak byla v průběhu roku asi polovina odlovena. Stavy mývala severního a nutrie říční jsou zatím celkem zanedbatelné. Všechny tyto druhy byly zjištěny i na bývalém území okresu Louny, i když údaj o norku americkém je starý téměř 50 let. Naproti tomu psík mývalovitý byl několikrát uloven v Doupovských horách, kde se určitě i rozmnožuje a podle neověřených údajů i v roce 2001 u Koštic. Že tyto druhy mohou ve volné přírodě přežívat dokládá i mýval severní, který se do volné přírody dostal v Lounech v roce 1997 a chycen zde byl až v roce 1999. V roce 1998 byla na Ohři u Vršovic také pozorována nutrie říční se třemi mladými a v roce 2001 byla jedna odchycena přímo v Lounech. Protože je zřejmé, že se tyto druhy v naší přírodě i rozmnožují, je jistě na místě opatrnost při jejich domácích chovech.
Další články v kategorii Ekologie
- Fiala v Bruselu: EU by neměla stanovovat nové klimatické cíle do roku 2040 (29.06.2025)
- Fiala: Revizi emisních povolenek chce 18 zemí, připojilo se Portugalsko a Řecko (27.06.2025)
- ČR vyzývá Evropskou komisi ke změnám obchodování s budoucími povolenkami v dopravě a vytápění. Cena musí být předvídatelná a stabilní (26.06.2025)
- V Rudolfově jako v prvním jihočeském městě začali loni třídit kuchyňský odpad (26.06.2025)
- Vědci zachytili, jak kosatky používají chaluhy jako nástroj (26.06.2025)
- Začíná obnova vzácných rašelinišť u Velkého Dářka (26.06.2025)
- Zbrusu nový finanční nástroj pro posílení cirkularity odpadů: Na kombinaci dotace a záruky za úvěr je připravena miliarda korun (25.06.2025)
- Družice nahlédla pod koruny stromů. Pomůže popsat, co se děje s lesy (24.06.2025)
- Státy rozhodly o ustavení mezivládního panelu pro chemické látky, odpady a znečištění (24.06.2025)
- Hmyzem roku je světluška. Ohrožuje ji světelný smog (24.06.2025)