Některé podzemní zdroje jsou prázdné
30.10.2003 | Mladá fronta Dnes
Ještě v zimě budou muset cisterny dovážet vodu k některým vodojemům u malých obcí. V létě zásobníky vyschly. Do více než čtyřiceti obcí v kraji se musela dovážet během léta pitná voda v cisternách. Koryto Labe je stále tak vyschlé, že už čtvrtý měsíc nevyplula z Ústeckého kraje plně naložená loď do některého z mořských přístavů. Kvůli suchu pravděpodobně najelo na mělčinu i plavidlo, které v pátek večer havarovalo na Labi Děčíně.
Kromě poloprázdných horských nádrží přinesl nedostatek srážek i velký pokles hladiny spodních vod. V horské oblasti Chomutovska klesla hladina v některých místních studních až o tři čtvrtiny. Potíže s nedostatkem vody přinutily například Vejprty a okolní obce k prodeji vlastní vodárenské společnosti, která zásobuje kolem sedmi tisíc lidí.
"Společnost vznikla před deseti lety jako pojistka proti monopolu. Vlastní firma měla lépe hájit zájmy města a okolních obcí. Jenomže teď, po suchu, si nevydělá na nutné investice," říká starostka Vejprt Jitka Gavdunová. Podle jednatele a spolumajitele Vejprtské vodárenské společnosti Josefa Kadlece je na celkovou rekonstrukci potřeba kolem dvou set milionů korun.Část vodárenského systému této části Krušných hor pochází z dvacátých let minulého století.Sucho nadělalo starosti i radním v Brandově nad Litvínovem. V létě mají v obci nedostatek vody na svědomí i chataři. K necelým třem stovkám obyvatel obce jich totiž každoročně přibývá kolem pěti set.
Ještě hůře je na tom Doubice u Rumburku. Na osmdesát pět obyvatel připadá kolem patnácti set chatařů a turistů. V létě jim tak obec platí vodu, kterou musí nechat dovážet. A nový 160 metrů hluboký vrt vodu ještě v létě nezajistil, protože stavební firma nezajistila dost výkonné čerpadlo.
Vodovod je problémem i Benešova nad Ploučnicí. Bez vody zůstává například dům Karla Kouby na Palackého náměstí. Milion korun za jeho připojení na vodovod je ale pro radnici moc. Podle starostky Dagmar Tesarčíkové se na jaře bude stavět přípojka jiných dvou obydlených domů v Bedřichově. "Můžeme jít jen cestou nejmenšího odporu a doufat, že vodárenská společnost přípojku postaví. My na ní nemáme," charakterizuje postavení i některých ostatních měst a obcí Tesarčíková.
Další články v kategorii Ekologie
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let: Pilíř české energetiky a vyhledávaný technický unikát je ve výborné kondici (25.06.2026)
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)
- Lidé v Sušici vyhlásili boj invazní netýkavce, budou ji vytrhávat u Otavy (19.06.2026)
- Letošní Den boje proti suchu a rozšiřování pouští připomíná význam pastvin i potřebu zadržovat vodu v krajině (19.06.2026)

Tweet



