Několik údajů o Labském bobru
10.07.2000 | Agris
Bobr evropský (Castor fiber) je podle Červené knihy (SPN 1990) druh na našem území zcela vymizelý. Přesto se ale v posledním desetiletí tento velký hlodavec vyskytuje na dolním toku Labe, kde jeho populace pomalu vzrůstá. Celkem stabilní je jeho výskyt v oblasti kaňonu Labe a v NPR Nebočadský luh. Letos byl bobr zaznamenán také v okolí Litoměřic pracovníky správy CHKO České Středohoří.
Nominátní druh bobra evropského se vyznačuje životem v koloniích a stavbou hrází, díky nimž vznikají velká, často i několikahektarová jezera s velkou rozlohou břehů, na kterých roste množství vrb a jiných pobřežních dřevin, kterými se bobr živí. Naproti tomu Labský poddruh žádné hráze nestaví, protože zde není nutné rozlohu břehů zvětšovat a potravy v podobě břehových porostů je dostatek. Labský bobr se vyznačuje ještě jednou zvláštností, a to tím, že není tolik společenský. Možná, že je to způsobeno nižší hustotou populace, ale u nás je výskyt datován hlavně na jednotlivcích popř. párech.
Dosti často lze na vybraných lokalitách najít ohlodané stromy, či odkousnuté větve, které pak odnáší proud a vyvrhuje je v nižších polohách toku, kde pak zakořeňují. Tímto způsobem bobr přispívá k šíření břehových porostů a tedy k revitalizaci člověkem zničených břehů.
Velikým ohrožením pro výskyt tohoto vzácného tvora jsou plánované vodní stupně na Labi v úseku Hřensko - Děčín, díky nimž by byla zlikvidována právě zmiňovaná zóna pobřežních rostlin, a tedy jeho potravní základna. Proto je třeba v příbřežních zónách každé úpravy pečlivě zvážit a nepřipustit redukci vzácných litorálních lokalit.
Sčítání populace Labského bobra nebylo zatím příliš úspěšné (množství se odhaduje na 10 -12 kusů). Protože tento druh žije velice skrytě, zůstává pouze na přírodě a na člověku, jaké podmínky mu k životu vytvoří.
Další články v kategorii Ekologie
- Přemnožené sinice otrávily v Austrálii přes dvě stě mořských druhů (15.05.2025)
- MŽP má připraveno pro obce v plánovaném Národním parku Křivoklátsko 100 milionů korun (15.05.2025)
- Zálohování PET lahví a plechovek podle starostů z Plzeňska sníží náklady na svoz odpadu (14.05.2025)
- Obce oceněné Zelenou stuhou si mezi sebou rozdělí 33 milionů korun na zlepšení životního prostředí (14.05.2025)
- Na Zélandu natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk (13.05.2025)
- Horské rostliny nemají kam ustoupit. Studie ukazuje, jak je zasáhne klimatická změna (12.05.2025)
- Invazní sršeň nemá přirozeného nepřítele. Pomoci musí člověk (06.05.2025)
- Intersucho: Na třetině území jsou tři nejhorší stupně půdního sucha (06.05.2025)
- Další část modernizace pražské ústřední čistírny vod začne příští rok (05.05.2025)
- Sněhové pole Mapa republiky v Krkonoších letos odtává nebývale rychle (05.05.2025)