Nebezpečné odpady z lagun bude pálit elektrárna
07.08.2007 | Právo
Zkoušky v Elektrárně Dětmarovice na Karvinsku ukázaly, že se v ní mohou spalovat odpady z takzvaných ostravských lagun (kalové nádrže bývalé rafinérie Ostramo-Vlček).
Výsledky podle odborníků potvrdily, že při spalování do ovzduší neunikají nebezpečné částice. Proto by podle ředitele elektrárny Dušana Timka mohla začít likvidace látek z lagun v jejich zařízení do dvou let.
„Výsledky spalovací zkoušky neprokázaly žádné nepříznivé vlivy na životní prostředí.
Předpokládáme, že do dvou let může začít elektrárna spalovat vedle černého uhlí rovněž palivovou směs,“ konstatoval Timko. V dětmarovické elektrárně by tak mohli ročně zlikvidovat několik desítek tisíc tun paliva, které bude obsahovat lagunovou hmotu. Její spalování bude zřejmě probíhat několik let.
„Chceme pomoci Ostravě zbavit se této ekologické zátěže, ale naprosto rozhodující pro nás je, aby spalování nemělo žádný nepříznivý vliv na okolí, ani na zaměstnance,“ poznamenal ředitel elektrárny. Součástí spalovací zkoušky byla přísná měření veškerých vstupů a výstupů z elektrárny, měření spalin, popílku, strusky i energosádrovce.
„Měření prováděla nezávislá měřicí skupina Vysoké školy báňské – Technické univerzity. Aby byly výsledky měření opravdu spolehlivé, byly ještě ověřovány firmou Orgrez,“ sdělil Timko. Na testy dohlíželi pracovníci krajského úřadu, České inspekce životního prostředí a krajské hygienické stanice.
Likvidace odpadů z lagun bude technologicky velmi náročná. Jsou ropného původu, a proto se nabídla možnost, aby se po úpravách spalovaly. Musí se z nich ale nejdříve vyrobit speciální palivová směs smícháním kalů, aditiva a uhlí.
Sdružení je proti, hrozí petiční akcí
„Znamená to vyrobit certfikované palivo a pak s černým uhlím ve vhodném poměru spálit v elektrárenských kotlích,“ vysvětlil Timko.
Jako laguny je v Ostravě poblíž sídliště Fifejdy označován areál o ploše zhruba sedmi hektarů. Jsou pozůstatkem po bývalé rafinérii Ostramo-Vlček a tvoří ho tři velká jezera plná odpadních látek.
Se spalováním látek v elektrárně nesouhlasí občanské sdružení Občané za životní jistoty Dětmarovice, které v květnu prohlásilo, že zvažuje i petiční akci. „Také jsem slyšel, že měření dopadlo dobře. Ale víc vám k tomu neřeknu. V pondělí je v Dětmarovicích zastupitelstvo, kde se výsledky budou prezentovat. Pak se uvidí, jaký zvolíme postup,“ řekl ČTK zástupce sdružení Bronislav Szwarc.
Radim Kijonka
Další články v kategorii Ekologie
- Od srpna 2026 začnou platit první klíčové povinnosti PPWR. Jste připraveni? (26.06.2026)
- Odborníci a rybáři odlovili z rybníka v Kroměříži téměř 2700 invazních sumečků (25.06.2026)
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let: Pilíř české energetiky a vyhledávaný technický unikát je ve výborné kondici (25.06.2026)
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)

Tweet



