Neberte srnčata domů, radí ochranáři
15.07.2003 | Rokycanský deník
Jako v oboře se srnčí zvěří to v těchto dnech vypadá v rokycanské záchranné stanici živočichů. Tři malá srnčata zde našla přechodný azyl. Nalezena byla v různých místech oblasti, kde má zařízení působiště. A to ještě není konec, neboť několik dalších srnčat je v péči lidí, kteří si je zatím chtějí ponechat a ochráncům přírody pomoci. Do zařízení by se tak dostalo minimálně dalších pět mláďat naší nejpůvabnější spárkaté zvěře. V případě nálezu se jedná zpravidla o stejný scénář. Lidé v domnění opuštěnosti mláďat srnčata vezmou domů. Bohužel netuší, že některé druhy savců nechávají mláďata na místě a samy z povzdálí sledují, co se kolem nich děje. Je to vlastně ochrana samotných mláďat. Srn, kun či zajíců, ke kterým se matky vrací jen v době krmení.Proto nesahejte na mláďata savců, které v přírodě najdete. Jsou sice krásná, roztomilá, ale díky lidskému pachu by se k nim máma nevrátila a ona by uhynula hladem, a to jistě nikdo z nás nechce. Někdy je však zásah člověka na místě. Zpravidla, když najde mládě evidentně zraněné či nemocné. I k takovým případům jsou rokycanští ochránci zváni. Jednalo se třeba o srnče zraněné rotační sekačkou zemědělců při kosení trávy v Podmoklech nebo o srnče sražené autem na Berounsku. Obě mláďata však i přes veškerou péči ochránců přírody svůj boj o život prohrála.Je potěšitelné, že při záchraně mláďat úzce spolupracují ochránci přírody s myslivci, na které je možné se v případě potřeby obracet o radu či se zajímavým nálezem. Mělo by být snahou ochránců přírody, myslivců i samotných zemědělců vzájemně se informovat o senosečích, které v této době probíhají, aby nedocházelo ke zbytečným ztrátám na volně žijících druzích živočichů. Navíc myslivci se svými čtyřnohými pomocníky by plochy před kosením, budouli to s předstihem vědět, měli procházet a zvěř vyhnat. Musí však být ze strany zainteresovaných zájem o spolupráci. A vzájemná komunikace při ochraně přírody je i jeden z cílů ochránců přírody, aby stavy volně žijících živočichů vzrůstaly.
Další články v kategorii Ekologie
- Fiala v Bruselu: EU by neměla stanovovat nové klimatické cíle do roku 2040 (29.06.2025)
- Fiala: Revizi emisních povolenek chce 18 zemí, připojilo se Portugalsko a Řecko (27.06.2025)
- ČR vyzývá Evropskou komisi ke změnám obchodování s budoucími povolenkami v dopravě a vytápění. Cena musí být předvídatelná a stabilní (26.06.2025)
- V Rudolfově jako v prvním jihočeském městě začali loni třídit kuchyňský odpad (26.06.2025)
- Vědci zachytili, jak kosatky používají chaluhy jako nástroj (26.06.2025)
- Začíná obnova vzácných rašelinišť u Velkého Dářka (26.06.2025)
- Zbrusu nový finanční nástroj pro posílení cirkularity odpadů: Na kombinaci dotace a záruky za úvěr je připravena miliarda korun (25.06.2025)
- Družice nahlédla pod koruny stromů. Pomůže popsat, co se děje s lesy (24.06.2025)
- Státy rozhodly o ustavení mezivládního panelu pro chemické látky, odpady a znečištění (24.06.2025)
- Hmyzem roku je světluška. Ohrožuje ji světelný smog (24.06.2025)