Národní park Šumava začíná dialog s obcemi
23.06.2007 | Právo
Nový společný plán rozvoje by měl respektovat potřeby chráněného území i místních obyvatel
Národní park Šumava (NPŠ) odstartoval v pondělí novou etapu dialogu s místními obyvateli Jak Právo informoval mluvčí správy NPŠ Radovan Holub, tříhodinové jednání se týkalo hlavně budoucnosti parku, ochrany životního prostředí a rozvoje obcí v tomto chráněném území.
"Jednoduše řečeno, jde nám o sladění ochrany přírody a klasického regionálního rozvoje," konstatoval po rokování ředitel NP Šumava František Krejčí. Podotkl, že právě rozsáhlá omezení vůči obcím na území NP Šumava byla často předmětem stížností místních starostů a podnikatelů.
"Uvědomujeme si význam ochrany přírody, chceme ale, aby fakt, že se nacházíme v chráněném území, byl naší výhodou a přispěl k dalšímu rozvoji obcí v duchu kvality života a udržitelného rozvoje. Doposud tomu bylo spíše naopak a jen stěží jsme hledali společnou řeč," popisuje svůj pohled na věc starosta obce Modrava Antonín Schubert.
Právě odstartovaný vzájemný dialog by měl přispět k tomu, aby byl vytvořen společný plán rozvoje, který by respektoval potřeby národního parku, ale také místních obyvatel.
"Věřím, že se nám podaří vytvořit určitou marketingovou značku, kterou bychom "prodávali" nejen turistům, ale i potenciálním investorům. Rádi bychom podporovali malovýrobu, oživili místní řemesla a přirozeně využívali nádhernou přírodu jako lákadlo pro turisty," charakterizoval stručně představu vedení parku jeho ředitel.
Pravidelné setkávání podmínkou konsensu
Zdůraznil, že by mělo jít o konsensus všech stran a měl by vzejít z pravidelných setkávání s místními obyvateli, obcemi, podnikateli, odborníky NP Šumava, neziskovými organizacemi a dalšími institucemi. Přispět by k tomu měla nově vzniklá pracovní skupina, jež má připravit podklady pro konkrétní projekty, které pomohou získat finanční prostředky na nejrůznější aktivity.
"Nebude to lehké, ale chtěli bychom se do konce roku domluvit na prioritách, pro něž budeme hledat zdroje např. z evropských fondů. Plány bez financí zůstanou jen na papíře, a proto tady nejsme," konstatoval Krejčí.
Ředitel Národní sítě Zdravých měst Petr Švec v této souvislosti připomněl, že veřejná projednávání na principu tzv. místní Agendy 21 umožní získat názory obyvatel a porovnat je s představami odborníků, a to je podle jeho názoru jediná cesta, jak zajistit, aby byl další rozvoj území NP skutečně udržitelný a přispíval ke kvalitě života a zdravému životnímu prostředí.
Další články v kategorii Ekologie
- Od srpna 2026 začnou platit první klíčové povinnosti PPWR. Jste připraveni? (26.06.2026)
- Odborníci a rybáři odlovili z rybníka v Kroměříži téměř 2700 invazních sumečků (25.06.2026)
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let: Pilíř české energetiky a vyhledávaný technický unikát je ve výborné kondici (25.06.2026)
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)

Tweet



