Na výstavu o přírodě do zámku Kinských

V zámku Kinských ve Valašském Meziříčí byla včera otevřena výstava mapující historii a přítomnost ochrany přírodních krás okresu Vsetín. Po úvodním exkurzu do historie tohoto ekologického oboru ve světě, v českých zemích i na Valašsku je významná část výstavy věnována také zastávkám u zajímavých momentů ochrany přírody na Valašsku za období od 60. do konce 80. let 20. století. Větší část výstavy se pak zabývá poměrně výrazným vývojem péče o významné části přírody po roce 1989 až do současnosti.

Tato část výstavy začíná charakteristikou územních systémů ekologické stability, ochranou dřevin rostoucích mimo les a ochranou krajinného rázu. Následuje přehled a charakteristika různých typů chráněných území Valašska od velkoplošné chráněné krajinné oblasti Beskydy, přes národní přírodní rezervace až po přírodní památky. Celkem je zatím v okrese Vsetín vyhlášeno 70 chráněných území a lokalit a další desítky jsou v návrhu.

Dalším významným tématem výstavy je ochrana význačných druhů rostlin a živočichů, jsou zmíněny některé ubývající a přibývající druhy. Následují problémy ochrany přírody. Významnou podmínkou kvalifikované ochrany přírody je její poznání, výzkum přírodních složek zajišťují jednak místní instituce, jejich spolupracovníci i nevládní organizace. Ekologická výchova je naopak předpokladem perspektivy ochrany přírody v budoucnosti. V závěru je uveden informativ- ní výčet mezinárodních dohod v oblasti ochrany přírody, které se uplatňují v ČR, i budoucnost ochrany přírody u nás. Ta úzce souvisí s naším připravovaným vstupem do EU a již nyní vrcholící přípravou chráněných území podle předpisů EU - oblastí zvláštní ochrany ( SP) a oblastí ochrany ptáků ( SPA). V samotném závěru výstavy jsou panely zabývající se negativními jevy v ochraně přírody regionu.

Výstava je koncipována podle příslušných částí knihy " Příroda Valašska" a byla připravena ve spolupráci Muzea regionu Valašsko ve Vsetíně a odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Zlínského kraje. Některá témata byla navíc připravena pouze pro tuto výstavu. Texty doprovází fotografie, velkou část z nich tvoří letecké snímky valašské krajiny, řada dokumentů je i z doby před 50 lety. Další exponáty tvoří ukázky rostlin a živočichů ze sbírek muzea, mnohé zde vystavené druhy jsou již na Valašsku vymizelé - jedná se např. o dudka chocholatého, poláka malého a snad nejkrásněji vybarveného ptáka ve výstavě - blankytně modrého mandelíka hajního. Výstava je vhodná zejména pro školy, protože může sloužit jako výrazný doplněk výuky biologie na základních i středních školách.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info