Na Čerchově jsou tetřevi
24.09.2003 | Domažlický deník
Lesníci vypustili u Čerchova na Domažlicku dalších dvacet tetřevů. Během čtyř let trvání programu, který chce navrátit tohoto opeřence do tamních lesů, jich vypustili již osmdesát.Po několika dnech strávených v karanténě, vypustili zaměstnanci Domažlických městských lesů do čerchovských hvozdů dalších dvacet kusů tetřeva hlušce.Program, který běží čtvrtým rokem, financuje ministerstvo životníh prostředí. Ještě před vypuštěním musela dvacítka tetřevů, nakoupená v odchovně v severním Německu, strávit několik dní v karanténní oboře."Naši zaměstnanci výpustní zařízení čtyřiadvacet hodin denně hlídali. Dotaci ve výši čtrnáct tisíc korun za každý kus totiž dostaneme až poté, co je tetřev v pořádku vypuštěn z obory,"uvedl ředitel Domažlických městských lesů Jan Benda. Vypuštěné ptáky, kteří jsou asi čtyři měsíce staří, budou lesníci a odborníci i letos monitorovat pomocí vysílaček upevněných na tetřevech."Naše snažení o návrat tohoto vzácného ptáka do čerchovských hvozdů je odborníky hodnocen jako velice úspěšný. Doufáme, že jej ministerstvo prostřednictvím Státního fondu rozvoje životního prostředí bude dotovat po celých deset let jeho trvání,"dodal Benda, podle kterého na Čerchov kvůli výsledkům domažlických lesníků zavítal také ministr životního prostředí španělské Galicie. Také tam se chtějí o podobný program pokusit.Ještě několik dní se podle Bendy vypuštění ptáci vracejí do míst, kde se nachází obora."Říká se tomu hřadování. Ptáci se slétávají do větví okolních stromů, aby tam strávili noc," vysvětlil ředitel společnosti. Domažličtí lesníci váhali, kdy tetřeva hlušce do volné přírody vypouštět."I když by se zdálo, že by bylo lepší je vypouštět na jaře, naše zkušenosti a doporučení odborníků hovoří o tom, že podzim je ideální,"uvedl ředitel Benda.Kvůli vypouštěným ptákům opět lesníci zvýšili opatření."Tetřev má řadu přirozených nepřátel. Vedle divokých prasat jsou to i lišky. Právě proto jsme v okolí výpustního zařízení zvýšili jejich odstřel,"řekl Benda. Za dobu trvání projektu bylo na Čerchově vypuštěno celkem osmdesát kusů tetřeva. Pohraniční policisté, lesníci i myslivci okolních sdružení potom přímo pozorovali sedm tetřevů. Jak ale vysvětlil Benda, tetřev dokáže migrovat na velké vzdálenosti, takže počet nemusí být konečný.
Další články v kategorii Ekologie
- Tým peruánských vědců objevil na severozápadě země tři nové druhy žab (10.07.2025)
- Ústřední povodňová komise MŽP: Preventivně reagujeme na výrazné srážky v Jeseníkách a Beskydech. Úřady, povodí i záchranný systém jsou v pohotovosti (09.07.2025)
- Ministerstva zemědělství a životního prostředí podpořila projekt Putování za kořeny – nový impuls pro venkov, krajinu i turismus (09.07.2025)
- Pneumatiky mohou asi za polovinu mikroplastů ve vodě a půdě (08.07.2025)
- Většina států EU včetně Česka žádá změny v nařízení o odlesňování (08.07.2025)
- EU zavede přírodní kredity pro podporu biodiverzity a ochranu přírody (08.07.2025)
- Dalších 6 miliard na zelenější teplárenství: MŽP a SFŽP podpoří klíčový sektor české energetiky (08.07.2025)
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Na soutoku řek Moravy a Dyje vznikla chráněná krajinná oblast Soutok (04.07.2025)