Myslivost po vstupu do EU a Natura 2000

Ing. Jan Krčma, Doc.Ing. František Zabloudil, CSc. Středoevropský institut ekologie zvěře VFU Brno

V poslední době se v naší republice postupně dostávají do popředí některé právní předpisy Evropského společenství, kterými se i u nás budeme muset řídit vpříštím roce, tedy po vstupu České republiky do EU. Pro opatření voblasti ochrany přírody jde o tzv. směrnici o ptácích (79/409/EHS) a směrnici o stanovištích (92/43/EHS). Tyto předpisy slouží pro mapování oblastí, které by měly být zařazeny do soustavy chráněných území, pro které byl použit název “Natura 2000”. Podobně jako vsousedních zemích i u nás je tento název nesprávně přijímán, především voblasti hospodaření se zvěří, to znamená při výkonu práva myslivosti v České republice, po vydání nového zákona o myslivosti č. 449/2001 Sb. Cílem tohoto příspěvku je nutnost objasnění změn, které do určité míry ovlivní hospodaření se zvěří vjednotlivých honitbách.

Image1.jpg

Snímek Silvie Veselá

Kromě již zmiňovaných směrnic, které jsou stěžejní pro vyhlášení soustavy Natura 2000, je vhodné se také zmínit ovyhláškách č. 201/2003 Sb. a č. 202/2003 Sb., které již upravují mimo jiné veterinární požadavky na čerstvou zvěřinu vsouladu správními normami EU.

Nejdříve je nutné si vkrátkosti objasnit, co vlastně “Natura 2000” znamená, i přes poměrně častou informovanost na dané téma vrůzných časopisech a tisku. Zjednodušeně - jedná se o evropskou soustavu chráněných území dvou typů - jednak lokalit vyhlašovaných podle tzv. směrnice o ptácích (79/409/EHS) pro ochranu předepsaných druhů ptáků, a jednak oblastí vyhlašovaných pro předepsané typy přírodních stanovišť a pro lokality výskytu určitých druhů rostlin a živočichů (směrnice o stanovištích 92/43/EHS). Na každé lokalitě bude přesně definováno, pro které typy stanovišť a které druhy živočichů nebo rostlin je lokalita chráněna. Ze směrnic pro stát plyne “jediná” povinnost, a to zajistit stav těchto stanovišť a populací chráněných druhů tak, aby byl na každé lokalitě stejný nebo lepší výskyt, než vokamžiku jejich vyhlášení za chráněné. Cesty, které budou voleny pro dosažení této základní povinnosti v rámci každé vyhlášené lokality jsou plně vkompetenci každého členského státu.

Je nutné připomenout, že obě citované směrnice mají vzásadě dvě rovnocenné části, tj. jednu směrovanou ksoustavě Natura 2000 a druhou, která se týká ochrany druhů. Je jasné, že největší omezení, zejména pokud jde o doby lovu, zakázané způsoby lovu, výkon státní správy myslivosti a některé formy péče o zvěř, budou pramenit zdruhé části směrnic. Je nutné také připomenout, že vtomto směru zákon č. 449/2001 Sb. neodpovídá požadavkům na transformaci evropského práva, a proto není vyloučeno, že bude muset být novelizován bez ohledu na to, zda si to myslivci budou přát či nikoliv.

Natura 2000 přímo sdruhovou ochranou věcně souvisí jen vomezené míře. Naštěstí druhy, pro které budou ptačí oblasti vyhlašovány se nekryjí sdruhy zvěře, které se vlokalitě vyskytují. Přesto je možné, že se bude týkat omezení lovu zvěře vdůsledku jejich rušení a také omezení přikrmování, pokud jde o stejné lokality. Určité dopady soustavy Natura 2000 mohou vzniknou vdůsledku škod způsobených zvěří zejména na porostech, což může být pro chráněné druhy destruktivní. Pokud se týká škod vobhospodařované lesní a zemědělské krajině schráněnými druhy, čili újma na majetku, bude ji stát nucen kompenzovat.

Natura 2000 a myslivost se mohou také setkat při vytváření oblastí chovu zvěře (§3 odst.3 zákona č. 449/2001 Sb., o myslivosti). Evropská směrnice stanoví, že jakýkoli projekt nebo plán, který by mohl mít závažný vliv na jednu či více lokalit Natury 2000, musí být posouzen speciálním postupem, podobným procesům EIA (posuzování vlivů na životní prostředí).

Od okamžiku vstupu do EU budou platit ustanovení směrnic, týkající se Natury 2000, což bude včasovém horizontu mimo desetileté období nájmu honiteb. Ztěchto důvodů bude nutné přehodnocení některých zásad hospodaření vhonitbách. Vněkterých případech mohou být myslivci při vyhlašování ochranných oblastí nápomocni a po dohodě sochránci přírody mohou získat také potřebný klid pro rozmnožování zvěře včásti honitby.

Vdalší části tohoto příspěvku je nutné upozornit na nové vyhlášky č. 201/2003 Sb. a 202/2003 Sb., jak již bylo zmiňováno vúvodu tohoto příspěvku. Mysliveckého hospodaření se bude dotýkat zejména vyhláška č. 2001/2003 Sb., o veterinárních požadavcích na čerstvé drůbeží maso, maso zvěře ve farmovém chovu a maso volně žijící zvěře. Vyhláška 202/2003 Sb. navazuje na předešlou vyhlášku a týká se oblasti zpracování zvěřiny a ostatního masa. Tato vyhláška je zase velmi důležitá pro zpracovatelské organizace, neboť se týká jejich hygienických opatření, a proto bude finančně náročná na úpravy provozoven a zařízení. Obě tyto platné vyhlášky byly vypracovány sohledem na vstup naší republiky do EU a v současné době jsou prováděna příslušná opatření kjejich realizaci spodporou SVS (Státní veterinární správy).

Vybrané hlavní body z vyhlášky 2001/2003 Sb., které se týkají volně žijící zvěře a zvěřiny:

§1 Tato vyhláška upravuje vsouladu správem Evropských společenství veterinární podmínky týkající se:

· ulovení volně žijící zvěře, přípravy a uvádění masa volně žijící zvěře (zvěřiny) do oběhu,

· obchodování se zvěřinou vrámci členských států Evropské unie.

Tato vyhláška se však nevztahuje:

· na porcování, bourání a skladování zvěřiny, jestliže jsou tyto činnosti vykonávány vmaloobchodních prodejnách za účelem přímého prodeje spotřebiteli na místě,

· na malá množství těl volně žijící zvěře, nestažených nebo neoškubaných, vpřípadě volně žijící zvěře nevyvržených, dodávána přímo lovcem spotřebiteli nebo maloobchodníkovi,

· malá množství zvěřiny dodávána přímo konečnému spotřebiteli,

· pokud jde o ustanovení o obchodování sčlenskými státy, na trofeje a těla ulovené volně žijící zvěře, přepravované cestujícími vosobním vozidle jestliže:

1. se jedné o malé množství drobné volně žijící zvěře nebo o jediné tělo velké volně žijící zvěře a podle okolností lze vyloučit, že tato zvěřina je určena kobchodování nebo kobchodnímu využití,

2. ulovená zvěř nepochází ze země nebo její části, sníž je zakázáno obchodování se zvěřinou se zřetelem na výsledky sledování prováděného za účelem zjištění výskytu nebezpečné nákazy.

§2 Pro účely této vyhlášky se rozumí:

· zvěřinou jsou všechny poživatelné části těl volně žijící zvěře,

· volně žijící zvěří jsou volně žijící suchozemští lovní savci včetně volně žijících savců, kteří žijí na uzavřeném území vpodobně svobodných podmínkách jako volně žijící zvěř, jakož i volně žijící ptáci,

· velkou volně žijící zvěří jsou volně žijící sudokopytníci,

· drobnou volně žijící zvěří jsou zajícovití (Leporidae) a volně žijící ptáci určení pro lidskou spotřebu.

§26 Zvěřina může být uvedena do oběhu, jestliže:

· pochází zvolně žijící zvěře, která byla ulovena vhonitbě dovoleným způsobem a je podrobena pravidelnému šetření ohledně zdravotního stavu volně žijící zvěře zejména zhlediska nemocí přenosných na zvířata a lidi a nepodléhá omezujícím nebo zakazujícím veterinárním opatřením, přijatým na základě výsledků tohoto šetření,

· ihned po ulovení ošetřena a nejpozději do 12 hodin přepravena do sběrného místa nebo podniku na zpracování zvěřiny a zchlazena na vnitřní teplotu nejvýše 7° C, jedná-li se o velkou zvěř a nejvýše 4° C, jedná-li se o drobnou zvěř. Tělo velké zvěře vkůži musí být dodáno do místa prohlídky spolu s vnitřnostmi zdutiny hrudní, játry, slezinou a ledvinami,

· pochází zulovené volně žijící zvěře, kterou úřední veterinární lékař vizuálně prohlédl za účelem zjištění případných odchylek a ověření, zda kjejímu usmrcení nedošlo zjiných příčin než ulovením.

Zvěřina pocházející zčerné zvěře nebo jiných druhů volně žijící zvěře vnímavých na trichinelózu musí být vyšetřena na přítomnost svalovce (trichinel) spozorováním několika vzorků od každého zvířete, odebraných přinejmenším ze žvýkacích svalů, svaloviny bránice, svalů předloktí, mezižeberních svalů a svaloviny jazyka.

§28 Zvěřina posouzená jako poživatelná musí být:

· opatřena označením zdravotní nezávadnosti pětiúhelníkovou značkou, která obsahuje nahoře zkratku České republiky “CZ”, ve střední části číslo podniku (bourárny) a vdolní části zkratku “EHS”,

· provázena během přepravy do místa určení prvopisem průvodního dokladu, potvrzeného úředním veterinárním lékařem,

· doprovázena osvědčením zdravotní nezávadnosti,

· označena etiketou suvedením druhu zvěře.

Závěrem lze zjednodušeně říci, že zhlediska hospodaření se zvěřinou se jedná o opatření, která jsou již vmnoha případech prováděna. Zpohledu zdravotní nezávadnosti potravin se jedná o značné zpřísnění voblasti zpracování a evidence zvěřiny. Tato opatření je nutné dodržovat, pokud se bude obchodovat se zvěřinou, neboť její produkce má u nás zvyšující trend.

Také se dá předpokládat, že přípravy na vstup do Evropské unie, vsouvislosti svyhlášením Natury 2000, se dotknou i mysliveckého hospodaření vhonitbách. Podle směrnice (79/409/EHS) půjde ze strany ochránců přírody o získání co největšího území pro ochranu ptactva. Podle předběžných odhadů se bude jednat asi o 8 10 % plochy honiteb. Tato chráněná území se shodují s lokalitami, které jsou životním prostředím zvěře. Vyhlášením ochranného režimu bude taková lokalita s omezenou možností mysliveckého využití, a tím se může zmenšit i honební plocha. Podle směrnice o stanovištích (92/43/EHS) může dojít rovněž ke ztrátě honební plochy ztoho důvodu, že bude podstoupena ochraně vyhlášených živočišných a rostlinných druhů. Těmito ochranářskými opatřeními se však postrádá ochrana některých druhů lovné zvěře, neboť stěmito druhy ochranářské organizace nepočítají.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info