Myslivci už mají zásoby na zimu připravené
01.11.2003 | Silvarium
Myslivcům začíná hlavní sezona, v příštích dnech se také v děčínském regionu uskuteční první leče. Chystají se na ně i stoupenci Hubertova cechu v České Kamenici, kde působí tři myslivecká sdružení. Mají celkem na sedm desítek členů, kteří v nejbližším okolí města hospodaří v revírech o celkové rozloze téměř pěti tisíc hektarů.
Letošní rok přinesl změny v nájemních smlouvách o dalším užívání honiteb mezi majiteli pozemků a jednotlivými mysliveckými sdruženími. "Myslím, že nejen v případě tří našich českokamenických sdružení, ale i v rámci celého okresu se podařilo situaci zvládnout. Alespoň nevím o žádných téměř neřešitelných problémech, které byly docela běžným jevem v ostatních regionech," řekl předseda mysliveckého sdružení Smrčník Jaromír Adamčík.
Před nadcházející zimou mělo třiadvacet členů tohoto sdružení starostí více než dost. V jejich revíru se vyskytuje především vysoká, srnčí, mufloní a černá zvěř. Aby nestrádala, museli nimrodi připravit dostatečnou zásobu krmení. "Už jsme vykoupili několik tun jablek, kaštanů, žaludů a cukrové řepy. Zároveň každý z našich členů měl za povinnost přes léto připravit určité množství sena a sdružení zakoupilo přes čtyřicet metráků jadrného krmiva," rekapituloval zimní zásoby šéf Smrčníku. Zároveň připomněl, že starosti myslivců nekončí vytvořením dostatečných zásob. Během roku musejí zajišťovat drobné opravy a údržbu posedů a dalších zařízení ve svých revírech.
Nadcházející čas honů je pro nimrody jen pověstnou třešničkou na dortu. Lužické hory a Jeseníky patří k těm nemálo oblastem, kde se v naší republice vyskytuje i populace kamzičí zvěře.
"Z jejího výskytu se můžeme těšit i v našich honitbách. Bohužel, na druhou stranu odsud, podobně jako z dalších revírů v regionu, prakticky zmizela drobná zvěř. Vidět tady zajíce nebo bažanta je skoro otázkou velkého štěstí," posteskl si předseda mysliveckého sdružení. Zároveň ale dodal, že budoucnost by měla být i pro tuto zvěř příznivější. Českokameničtí myslivci alespoň dělají vše pro to, aby se zajíci a bažanti do volné přírody zase vrátili.
"Ještě před nějakými třemi desítkami let tady bylo běžným jevem, že jsme každoročně lovili okolo tří stovek bažantů a stejného počtu zajíců. Nyní, když chceme dát do tomboly na ples nějakého ušáka nebo bažanta, tak si je zpravidla musíme sehnat od mysliveckých kolegů ze středních Čech," dodal Adamčík.
Další články v kategorii Ekologie
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let: Pilíř české energetiky a vyhledávaný technický unikát je ve výborné kondici (25.06.2026)
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)
- Lidé v Sušici vyhlásili boj invazní netýkavce, budou ji vytrhávat u Otavy (19.06.2026)
- Letošní Den boje proti suchu a rozšiřování pouští připomíná význam pastvin i potřebu zadržovat vodu v krajině (19.06.2026)

Tweet



