Myslivci na Žďársku krmí a také léčí zvěř
13.01.2004 | Právo
Myslivci na Žďársku o víkendu dávali zvěři do krmelců vedle krmení i léčiva. V některých honitbách budou nimrodi léky zvěři ještě podávat. Na celém okrese použili k přeléčení zvěře myslivci čtyřicet pět metráků léčiv za sto osmdesát tisíc korun. Díky léčivům by se měla zvěř zbavit parazitálního onemocnění. Jsou to nemoci, kterými trpí většina spárkaté zvěře, to je srnčí, jeleni, mufloni a daňci.
"Pokud je zvěř v dobré kondici, má dostatek obživy, klidu a není ve stresovém stavu, tak si sama udrží v těle rovnováhu a parazity v těle drží na únosné míře. Jakmile se ale zvěř dostane do stresu, například vlivem chladu, dojde k oslabení organismu, a to je zelená parazitům," vysvětlil důvody onemocnění zvěře jednatel Okresního spolku Českomoravské myslivecké jednoty ve Žďáru nad Sázavou Oldřich Sedlář.
Zvěř hynula už na podzim
U nejrozšířenější zvěře, srnčí, je na Žďársku nejčastější parazitální onemocnění plicní nebo střevní červivost. Další nemoci pocházejí od vnějších parazitů, což jsou střečci, nosohltanoví nebo podkožní. Vzhledem k tomu, že byl loni suchý rok, zvěř vyhledávala šťavnatější trávy na vlhčích místech, na kterých právě žijí mezihostitelé parazitů. To jsou různí plži a bahnatky. V těchto místech zvěř onemocněla červivostí. "V některých honitbách se nám to projevilo už na podzim, docházelo k úhynu mladé i dospělé zvěře vlivem totálního napadení plicnivkou," podotknul Sedlář.
Lék obsahuje směs krmiva
Jedině možná doba vhodná k léčení je zimní období, když zvěř bere potravu z krmelců. K přeléčení použili nimrodi na Žďársku léčivo Cermix namíchané průmyslovně do krmiva. Tato připravená medikovaná krmná směs se podávala do krmelců. Léčivo se podává ve dvou dnech po sobě, aby se s lékem dostala do styku veškerá zvěř, která chodí ke krmelcům. Potřebná dávka, aby bylo léčení účinné, je půl kilogramu medikované směsi pro jeden kus srnčí zvěře a kilogram pro jelení zvěř. "Doufáme, že bude léčení účinné," konstatoval Oldřich Sedlář. Pokud se léčení zvěře neprovede správně, hrozí i nebezpečí dalšího rozšiřování parazitů. V případě, že dají myslivci do krmelců menší dávku, než je nutné, parazity to jenom ochromí a mohou se stát časem na lék odolní. "V takovém případě je to pro parazity jako takové očkování. Vytvoří si protilátky a ještě více se namnoží," vysvětlil možné nebezpečí Sedlář.
Následuje dezinfekce krmelců
Léčení zvěře nekončí pro myslivce podáním léku v krmivu, musí se postarat i o důkladnou dezinfekci krmných zařízení. Lék sice usmrtí dospělé jedince parazitů a jejich larvy, ale prvotní stadia parazitů, jako jsou vajíčka, pouze vyžene z těla zvěře ven. Ty potom v trusu mohou dál přežívat. Druhou fází léčení je potom dezinfekce krmného zařízení, odstraňování trusu zvěře, jeho kompostování a následné spálení.
Další články v kategorii Ekologie
- Trump na dva roky uvolňuje ekologická pravidla pro některá znečišťující odvětví (18.07.2025)
- Ondřej Knotek povede za EP vyjednávání o novém klimatickém cíli. Návrh ostře kritizuje (18.07.2025)
- Ministr Hladík v Českém Švýcarsku: Jednání se saským ministrem životního prostředí a znovuotevření Edmundovy soutěsky (18.07.2025)
- Tým peruánských vědců objevil na severozápadě země tři nové druhy žab (10.07.2025)
- Ústřední povodňová komise MŽP: Preventivně reagujeme na výrazné srážky v Jeseníkách a Beskydech. Úřady, povodí i záchranný systém jsou v pohotovosti (09.07.2025)
- Ministerstva zemědělství a životního prostředí podpořila projekt Putování za kořeny – nový impuls pro venkov, krajinu i turismus (09.07.2025)
- Pneumatiky mohou asi za polovinu mikroplastů ve vodě a půdě (08.07.2025)
- Většina států EU včetně Česka žádá změny v nařízení o odlesňování (08.07.2025)
- EU zavede přírodní kredity pro podporu biodiverzity a ochranu přírody (08.07.2025)
- Dalších 6 miliard na zelenější teplárenství: MŽP a SFŽP podpoří klíčový sektor české energetiky (08.07.2025)