Myslivci mají konečně svůj zatracovaný zákon

Parlament konečně schválil tolik diskutovaný kontroverzní myslivecký zákon, i přesto, že proti jeho znění a přijetí protestovali ochránci přírody a majitelé pozemků.

"Jsem s výsledkem přijetí zákona celkem spokojen. Zákon byl sestaven z návrhu myslivců a několika poslanců,"

uvedl jednatel Českomoravské myslivecké jednoty Vladimír Broukal.

"Nejsem plně spokojen se vším, co tento zákon obsahuje. V praxi se některé body budou prosazovat jen těžko a budeme narážet na nereálnost jeho uplatňování. Proto předpokládám, že během několika let dojde stejně k jeho novelizaci,"

uvedl myslivecký hospodář honitby Vlkov Josef Havelka z Dubé.

Podle některých oponentů prý mohou myslivci stavět na soukromém pozemku posedy, krmelce, seníky apod. I přesto, že si to jejich majitel nebude přát.

"To není žádná pravda. Honitby mají sice ze zákona povinnost přikrmovat zvěř a starat se o ni, ale pokud s postavením krmelců nebude souhlasit majitel, nemůžeme tak činit. Zde máme pouze možnost obrátit se na okresní úřad a ten může po zvážení okolností nařídit postavení krmelce nebo jiného mysliveckého zařízení na soukromém pozemku. Podoba zákona dokazuje, že myslivci nemají zájem škodit vlastníkům lesních a polních pozemků. Například ustanovené honební společenstvo musí mít povolení od všech majitelů půdy, i kdyby vlastnili jen pár hektarů, že souhlasí se vznikem honitby, výstavbou zařízení a vstupen na jejich pozemek,"

vysvětlil Josef Havelka.

Ochráncům přírody ovšem vadí, že v seznamu volně žijící zvěře, kterou je možno střílet, jsou i chráněné druhy, jako je medvěd, rys, vydra či jestřáb, což může některé myslivce svádět k tomu, aby si na tyto vzácné druhy vystřelili. V minulosti již k takovým případům několikrát došlo.

"Samozřejmě můžeme nyní diskutovat o špatné legislativě, která umožňuje střílet tyto ohrožené a vzácné druhy zvěře. Na druhou stranu je třeba říci, že myslivci jen tak nemohou zastřelit medvěda nebo rysa, když na něj v přírodě narazí. K jeho odlovu je potřeba povolení referátu životního prostředí. Pokud by byl zákonem zakázán jejich regulační odlov, pak by vznikl problém, co s přemnoženou šelmou. Jsou lokality, kde se rys již přemnožil a vznikají tam tím velké problémy," dodal na závěr Josef Havelka.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info