Myslivci: Divočáci jsou problém
15.02.2005 | Silvarium
Aulu lesnických škol obsadily myslivecké trofeje. Výstava dokumentující úspěchy myslivců z Písecka potrvá do 16. února. K vidění je 650 trofejí, nejvíce i sami nimrodi obdivují úlovek Jiřího Jedličky ze Skal u Protivína. Jeho "srnec" má zaděláno na zlatou trofej. Podle statistik se vloni odstřelilo 62 kusů jelení zvěře, 238 kusů daňčí, dále 14 muflonů, 2004 kusů zvěře srnčí a 26 897 bažantí. Za vlast padlo 54 zajíců a 10 397 kachen. Při vyslovení slova divočák však myslivcům vstávají vlasy hrůzou na hlavě. "Černá zvěř je obrovský problém. Škody, které způsobuje, začínají být neúnosné. Troufám si tvrdit, že černá zlikviduje řadu mysliveckých sdružení. Nebudou mít totiž na to, aby donekonečna platila za způsobené škody," nevidí budoucnost růžově předseda myslivecké rady Antonín Mála.
"Prapříčinou rozmnožení divočáků je to, že zemědělci začali velkoplošně hospodařit. Skýtají tak prasatům skvělý úkryt a dostatek potravy," míní Jan Adámek, který má na starosti úsek myslivosti na Městském úřadu v Písku. "A v takových podmínkách si skutečně černá žije jako prasata v žitě," pokračuje Antonín Mála a vlastně vysvětluje význam slavného českého přísloví.
"Přitom by řešení bylo," říká Tomáš Kakos z odboru životního prostředí MěÚ v Milevsku. "Zemědělci mohou čerpat řadu dotačních titulů, mimo jiné i na členění velkých ploch a vytváření biopásů. Takový biopás složený z nízkých plodin zviditelní přechod černé zvěře z lesa na pole. Ale když je například kukuřice zasázená až k lesu, nemá myslivec absolutně žádnou šanci k odstřelu divočáků. Dotační tituly se však využívají minimálně," nastiňuje řešení Kakos.
To potvrdil i ředitel agrární komory Václav Varous. "Dotace je možné čerpat teprve prvním rokem. Kontrola na dotačních titulech je velmi přísná. Stačí byť minimální chyba a zemědělec nedostane ani korunu. Administrativa je velmi složitá." Jak dodal, vloni skutečně dotací na biopásy nikdo nevyužil. Letos se prý situace rapidně zlepší.Jen pro zajímavost: Vloni poslali myslivci na věčnost 3704 kusů černé zvěře. "Když jsem začínal v roce 1969, odlovilo se pouhých 118 kusů divočáků. Teď se střílí až 180 kusů prasat denně," dokreslil situační obrázek Antonín Mála.
Další články v kategorii Ekologie
- Od srpna 2026 začnou platit první klíčové povinnosti PPWR. Jste připraveni? (26.06.2026)
- Odborníci a rybáři odlovili z rybníka v Kroměříži téměř 2700 invazních sumečků (25.06.2026)
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let: Pilíř české energetiky a vyhledávaný technický unikát je ve výborné kondici (25.06.2026)
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)

Tweet



