Myslivci budou počítat zvěř

Odbor životního prostředí a zemědělství Pardubického kraje určil na jednadvacátého a osmadvacátého února termíny sčítání zvěře ve všech uznaných honitbách. Toto sčítání musí provádět podle zákona o myslivosti každý uživatel honitby, tedy osoba, která v ní hospodaří.

Sčítání zvěře má zásadní význam pro vypracování mysliveckých výkazů a plánů a je výchozím podkladem pro správné hospodaření v honitbách jednotlivých mysliveckých sdružení.

Závazná čísla

Sčítání však neprovádějí pouze členové Českomoravské myslivecké jednoty, ale z důvodu objektivnosti se ho může zúčastnit i vlastník honitby. Sčítání se vždy provádí v jednotném termínu stanoveném orgánem státní správy. Výsledky ze sčítání se po sčítacích úsecích hlásí v určenou hodinu uživateli honitby, což má snížit možnost započítat některá zvířata dvakrát.

"Jde o mimořádně zodpovědnou činnost, čím přesnější a úplnější čísla o stavech zvěře v dané lokalitě jsou, tím lépe je možné myslivecky hospodařit, a to ve všech stěžejních oblastech, to je chovu zvěře, její ochraně i nezbytné redukci," uvedl tajemník Okresního mysliveckého spolku ve Svitavách Josef Kostelecký.

Výsledek sčítání zvěře musí uživatel honitby oznámit do pěti dnů příslušnému pověřenému úřadu. Pokud by snad s jeho závěry některý z držitelů honitby nesouhlasil, musí se k témuž úřadu do sedmi dnů písemně ohradit. Státní orgán pak stanoví náhradní termín, jehož výsledky jsou však poté již závazné. Tento termín je tentokráte třináctý březen.

Základ hospodaření

Výsledky sčítání se objeví posléze v závazném statistickém výkazu o myslivosti, který jsou konkrétní uživatelé honiteb povinni začátkem dubna předat příslušnému státnímu orgánu. Ten jej pak sumarizuje za své území a výsledky postoupí kraji, respektive ministerstvu zemědělství.

"Obecně je potřebné říci, že plán mysliveckého hospodaření vychází z posouzení celkového stavu ekosystému, výsledku porovnání kontrolních a srovnávacích ploch a výše škod způsobených zvěří v uplynulém období na lesních a zemědělských porostech, z výsledků právě sčítání, ze stanovených minimálních a normovaných stavů, poměru pohlaví a koeficientu očekávané produkce," doplnil Josef Kostelecký.

K poslednímu březnu loňského roku žilo na území bývalého svitavského okresu přibližně třicet kusů jelení zvěře, tři sta padesát kusů jelena sika, čtyři a půl tisíce kusů srnčí zvěře, dva tisíce divočáků, stovka daňků a dvě stovky muflonů. Honební plocha měla rozlohu přibližně sto dvacet tisíc hektarů a hospodařila na ní zhruba stovka uživatelů.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info