Myslivci a včelaři dostanou peníze na léky

Krajští radní na svém posledním jednání rozhodli, že přispějí v nejbližších dnech půl miliónem korun na činnost mysliveckých spolků a včelařů. Jedná se o podporu proti rozšiřování nebezpečných chorob u včelstev a spárkaté zvěře. "Každý ze čtyř okresních mysliveckých spolků ve Zlínském kraji dostane dotaci ve výši 75 tisíc korun na nákup léčiv do krmiva pro spárkatou zvěř. Tímto léčením lesní zvěře dochází také k omezení možnosti přenosu některých onemocnění na domácí zvířata. Zejména pak na chovy ovcí v podhorských oblastech," uvedl krajský radní Vojtěch Jurčík (KDU-ČSL), který je zodpovědný za oblast životního prostředí a zemědělství.

Jednatel Okresního mysliveckého spolku Jaroslav Šarman Právu potvrdil, že peníze myslivci používají na nákup léčiv proti střevním a podkožním parazitům - hlísticím, motolicím, střečkům a podobně. "Léky smísíme s krmivem. Včetně příspěvku z kraje stojí pak myslivce metrák takového krmiva kolem 2500 korun. Ne všechny spolky toto přeléčení prováději. Nabídku na Zlínsku využily dvě třetiny honiteb z celkového počtu 99," vysvětlil Šarman.

Podávání léčiv zlepšuje kondici

Zvířata ovšem hranice honiteb příliš neuznávají a díky tomu, že léky nepodávají všichni myslivci, nedaří se cizopasníky zlikvidovat zcela. "Výsledky jsou přesto ale zřetelně patrné a dokazují, že pravidelné podávání léčiv se projevuje zlepšením celkové kondice a odolnosti zvěře vůči parazitům," dodal radní Vojtěch Jurčík. Krmivo s léky podají myslivci zvěři až asi v půlce ledna, kdy končí doba honů. Medikamenty se tak dostanou ke zvířatům, která jsou určena pro další rozmnožování. Dotaci ve výši 50 tisíc korun obdrží od Zlínského kraje také okresní svazy včelařů v Kroměříži, Uherském Hradišti, Vsetíně a Zlíně. "Tyto peníze mají opět pomoci s činnostmi zaměřenými proti rozšiřování nebezpečných chorob včel, mezi něž patří především parazitární onemocnění varoáza. Ministerstvo zemědělství poskytuje finanční prostředky pro zvláště nebezpečné nákazy hospodářských zvířat, které jsou taxativně vyjmenované. Varoáza včel však mezi nimi není, takže náklady spojené s její léčbou nejsou ministerstvem hrazeny. Proto tuto prevenci podporujeme z našeho rozpočtu," uvedl krajský radní Vojtěch Jurčík, podle kterého mají za sebou včelaři krutou zimu, kterou nepřežilo až 50 procent včelstev. Finanční prostředky jsou určeny na nákup aerosolových vyvíječů s kompresorem, které umožní dokonalou aplikaci léčiva do jednotlivých úlů. Tím se zvýší účinnost medikamentů.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info