Moštárny jedou na plné obrátky

Co s úrodou jablek? Desítky specializovaných provozů v kraji nabízí řešení - mošt. Za poměrně malé peníze mohou lidé získat z plodů kvalitní jablečnou šťávu.

Právě v těchto dnech a týdnech začínají být v plné permanenci moštárny, které většinou provozují místní zahrádkářské organizace. "První lisování se dělala už v srpnu s letními jablky, ale ten hlavní čas přichází teď," potvrzuje odborný instruktor plzeňské územní rady zahrádkářského svazu Jaroslav Krásný.

A kolik že tedy zájemci o přírodní šťávu zaplatí? Ceny se ve většině moštáren liší podle toho, zda je zákazník člen zahrádkářského svazu. Těm poskytují provozovny slevy oproti cenám, které zaplatí běžní příchozí.

"Například v moštárně na Výsluní v Plzni platí zájemci z řad zahrádkářů za kilogram zpracovaného ovoce 1,50 koruny. Pro ostatní je stanovena cena o padesát haléřů na kilogram vyšší," sděluje Krásný. Podle něj se musí zahrákáři prokázat platnou svazovou legitimací i osobním dokladem. "Stávalo se totiž, že se nám tu na jednu zahrádkářskou legitimaci vystřídalo hned několik lidí," říká Jaroslav Krásný.

Zákazníci také musí počítat s tím, že si většinou přinesou na mošt vlastní nádoby. "Nejčastěji plníme do plastových PET lahví," říká Karel Vítovec z moštárny v Běšinech na Klatovsku.

Ceny se liší i podle jednotlivých oblastí regionu. Cena, obvyklá pro nečleny svazu, se pohybuje kolem dvou korun za kilogram zmoštovaného ovoce. Ceny mohou být vyšší, třeba 2,50 koruny, jinde zahrádkáři naopak pořídí mošt levněji. Například v Běšinech zaplatí členové svazu 90 haléřů za kilogram, ostatní pak 1,80 koruny.

Řada moštáren se potýká s problémem, jak naložit s odpadem po moštování. Jen někde zbytky likvidují v místě. U některých si tak musí zákazník odpad odebrat a zlikvidovat sám. "U nás například používají zbytky z lisování myslivci ke krmení zvěře," uvedl Karel Beneš z moštárny v Klenčí pod Čerchovem.

Nemáte jablka a chcete mošt? I v takovém případě se přírodního nápoje z čerstvých jablek můžete dočkat. Některé provozy nabízejí i volný mošt, což znamená, že zákazník nemusí přinést vlastní jablka. Cena moštu je pak pochopitelně vyšší.Z úrody zhrádkáři v těchto týdnech nenechávají dělat pouze ovocnou šťávu. Jablka často končí v pěstitelských pálenicích, které se specializují na výrobu ovocné kořalky.

"Kvůli teplému a horkému počasí jara a léta je sice často ovoce drobnější a výnos tedy nižší, ale u vyzrálých plodů má vyšší cukernatost, což je pro pálenku důležité," konstatuje Jindřich Pohanka, majitel pěstitelské pálenice v západočeské Polánce.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info