Mladí sekáči zachraňují valašské louky
18.07.2003 | Mladá fronta Dnes
Dříve se na valašských horských loukách pásla stohlavá stáda ovcí. Dnes se na ně vydávají mladí sekáči s křovinořezy v rukou. Starají se o ty nejvzácnější lokality, kde rostou orchideje a vzácné mechy. Chodí kosit louky, které dodávají charakteristický ráz valašské krajině. Bez péče by totiž palouky zarostly a zpustly. "Náletové rostliny by z nich vytlačily vzácná květnatá společenstva. Ta jsou přitom nejvzácnějším bohatstvím zdejší krajiny," vysvětlil valašskomeziříčský ochránce přírody Milan Orálek. Mladí ekologové - brigádníci vyráží do terénu už od začátku července. Když neprší, čeká je od šesti hodin ráno slušná dřina. "Tráva se musí ručně posekat, potom usušit a seno spálit," popisuje svou práci na úbočí hor dvacetiletý ekolog Miroslav Dvorský. Poetické sečení kosou sice většinou nahradila práce s moderními křovinořezy, ale terén v horách je někdy tak nepřístupný, že staré nářadí do ruky brigádníci přeci jen vzít musí. Jako například včera v místě zvaném Lůčky-Roveňky u Růžďky, kde roste vzácný kruštík bahenní. "S kosou to umím, celý den by to ale bylo náročné," přiznává mladý sekáč. Romantika je to prý i tak. Ne nadarmo patří všechny sečené lokality mezi chráněná území. Říká se jim botanické poklady Valašska. Z orchidejí tady rostou například pětiprstka žežulník nebo vstavač mužský, v mokřadních oblastech jsou botanikové pyšní na vzácné mechy. Přes snahu ekologů však desítky hektarů horských luk pustnou. "Vlastnictví půdy je tady velmi roztříštěné, a ne každý, kdo ji v restitucích získal, má zájem nebo možnosti se starat. Rychle ubývá i hospodařících zemědělců. Chov ovcí upadl," soudí ochránce přírody Milan Orálek. Sami ekologové mohou pečovat o vzácné louky jen díky státnímu Programu péče o krajinu.
Další články v kategorii Ekologie
- Fiala v Bruselu: EU by neměla stanovovat nové klimatické cíle do roku 2040 (29.06.2025)
- Fiala: Revizi emisních povolenek chce 18 zemí, připojilo se Portugalsko a Řecko (27.06.2025)
- ČR vyzývá Evropskou komisi ke změnám obchodování s budoucími povolenkami v dopravě a vytápění. Cena musí být předvídatelná a stabilní (26.06.2025)
- V Rudolfově jako v prvním jihočeském městě začali loni třídit kuchyňský odpad (26.06.2025)
- Vědci zachytili, jak kosatky používají chaluhy jako nástroj (26.06.2025)
- Začíná obnova vzácných rašelinišť u Velkého Dářka (26.06.2025)
- Zbrusu nový finanční nástroj pro posílení cirkularity odpadů: Na kombinaci dotace a záruky za úvěr je připravena miliarda korun (25.06.2025)
- Družice nahlédla pod koruny stromů. Pomůže popsat, co se děje s lesy (24.06.2025)
- Státy rozhodly o ustavení mezivládního panelu pro chemické látky, odpady a znečištění (24.06.2025)
- Hmyzem roku je světluška. Ohrožuje ji světelný smog (24.06.2025)