Ministr navštívil Ralsko, odstraňování starých ekologických škod tady pokračuje
20.06.2011 | Ministerstvo životního prostředí
Ministr Tomáš Chalupa navštívil Ralsko a oblast bývalého vojenského výcvikového prostoru. Území, které bylo zdevastováno během pobytu Sovětské armády, je od roku 1991 sanováno pod dohledem Ministerstva životního prostředí. V rámci revitalizace areálu tady také bylo vysazeno 878 dubů.
Dne 30. května 2011 uplynulo 20 let od doby, kdy z území Ralska odjeli poslední sovětští vojáci, kteří po 21. srpnu 1968 oblast obsadili a zřídili tu vojenský výcvikový prostor. Po Sovětské armádě zbylo v celém areálu velké množství munice a zdevastovaná příroda – kontaminované podzemní vody a zbytky střel ve stromech. Nejvíce zamořeno bylo letiště Hradčany – na jeho sanaci bylo od roku 1990 vyplaceno už 330 milionů korun, dalších 18 milionů bylo ze státního rozpočtu vyčleněno na letošní rok.
Jedním z úspěšných projektů, které se v oblasti podařilo zrealizovat, je projekt Operačního programu Životní prostředí Ošetření, stabilizace a doplnění dubových alejí na Mimoňsku. Díky němu byla obnovena poničená místní stromová společenstva - celkem bylo ošetřeno přes 280 stromů, na padesát jich bylo nově vysazeno, a to hlavně v oboře Židlov, kam zamířil i ministr Tomáš Chalupa. Právě v této oboře se s výsadbou pokračuje. Díky dalšímu projektu Výsadba aleje Židlov, který bude dokončený 30. 6. 2011, tu přibylo 828 dubů zimních, které lemují obě strany silnice Kuřívody - Osečná. Výsadbou aleje se podařilo navázat na tradici české krajinářské tvorby, v minulosti totiž stromořadí sloužila pocestným jako ochrana před povětrnostními podmínkami.
„Aleje jsou důležitým krajinným prvkem, který krajinu nejen krášlí, ale výrazně zvyšuje i její biodiverzitu a působí také příznivě na její mikroklima, například jako větrolam,“ říká ministr Tomáš Chalupa. „Dozor nad odstraňováním starých ekologických zátěží je pro Ministerstvo životního prostředí důležitým úkolem a já jsem rád, že se nám toto poslání daří naplňovat, i tato alej je toho důkazem,“ dodává.
Odstraňování ekologických škod v Ralsku v současné době probíhá v lokalitě Kuřívody. Jedná se o poslední oblast bývalého vojenského prostoru, kde práce probíhají.
Další články v kategorii Ekologie
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)
- Lidé v Sušici vyhlásili boj invazní netýkavce, budou ji vytrhávat u Otavy (19.06.2026)
- Letošní Den boje proti suchu a rozšiřování pouští připomíná význam pastvin i potřebu zadržovat vodu v krajině (19.06.2026)
- Ekologové připravují stínový Národní plán na obnovu přírody (18.06.2026)
- Jezdci.cz: Klempíř zrušil vyjmutí pastvin z ochrany v kauze Hřebčína Napajedla (17.06.2026)
- Vědci v Polsku zřejmě poprvé zachytili na videozáznam, jak vlci útočí na zubry (17.06.2026)
- Lidé ji fotí, ochranáři proklínají. Co je zač lupina, která dobývá Česko (17.06.2026)
- OSN: Téměř všechny děti jsou vystaveny nejméně jednomu klimatickému riziku (17.06.2026)
- MŽP modernizuje pravidla pro přepravu odpadů: přinese digitalizaci, méně byrokracie a účinnější boj s nelegálními transporty (16.06.2026)

Tweet



