Ministr navštívil Plzeňský kraj
08.04.2011 | Ministerstvo životního prostředí
Ministr Tomáš Chalupa navštívil město Plzeň a chráněnou krajinnou oblast Český les. Při své cestě jednal s místními představiteli a starosty Plzeňského kraje, prohlédl si teplárnu, která spaluje biomasu, a navštívil unikátní místa Českého lesa i pohraničí.
Ministr se na úvod cesty zúčastnil sněmu Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje. Ve své prezentaci starostům představil nejaktuálnější informace o programu Zelená úsporám a způsob, jakým bude Ministerstvo životního prostředí dál v řešení problémů postupovat. Tomáš Chalupa seznámil starosty i s aktuálně otevřenými výzvami Operačního programu Životní prostředí (OPŽP).
Tomáš Chalupa jednal s primátorem města Plzně Martinem Baxou a sešel se i s hejtmanem Plzeňského kraje Milanem Chovancem. Spolu mluvili o starých ekologických zátěžích nebo Národním parku Šumava.
Ministr s delegací následně navštívil plzeňskou teplárnu. Plzeňská teplárenská a.s. zásobuje teplem 40 tisíc domácností, od roku 2003 spoluspaluje biomasu s uhlím. V roce 2010 uvedla do provozu tzv. „zelený blok“, což je zařízení na výrobu energie z biomasy o tepelném výkonu 35 MWt.
„Plzeňská teplárna je skvělým příkladem optimálního postoje k obnovitelným zdrojům energie,“ řekl ministr Tomáš Chalupa. „Po necelém roce od spuštění zeleného bloku je zřejmé, že dochází k významným úsporám spotřeby uhlí a tedy i ke snižování množství znečišťujících látek. Vnímám to jako důležitý krok ke zlepšování kvality ovzduší a stavu životního prostředí na Plzeňsku,“ dodal ministr.
Odpoledne ministr navštíví Chráněnou krajinnou oblast Český les, a to oblast Kateřinského a Nivního potoka, kde žije bobr evropský. Dál bude delegace pokračovat po Naučné stezce Vodní svět, kde se nachází unikátní vodní ekosystému Českého lesa. V přírodní rezervaci Podkovák se pak ministr seznámí s fenoménem rašelinišť Českého lesa.
Svou návštěvu ministr životního prostředí zakončí ve Staré knížecí Huti. Cestou podél bývalé železné opony si připomene zaniklé obce a Národní přírodní památku Na požárech, která byla zřízena na ochranu tetřívka a rašelinných a podmáčených lučních společenstev.
Zde si můžete prohlédnout fotogalerii z návštěvy ministra Tomáše Chalupy v Plzeňské teplárně.
Další články v kategorii Ekologie
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)
- Lidé v Sušici vyhlásili boj invazní netýkavce, budou ji vytrhávat u Otavy (19.06.2026)
- Letošní Den boje proti suchu a rozšiřování pouští připomíná význam pastvin i potřebu zadržovat vodu v krajině (19.06.2026)
- Ekologové připravují stínový Národní plán na obnovu přírody (18.06.2026)
- Jezdci.cz: Klempíř zrušil vyjmutí pastvin z ochrany v kauze Hřebčína Napajedla (17.06.2026)
- Vědci v Polsku zřejmě poprvé zachytili na videozáznam, jak vlci útočí na zubry (17.06.2026)
- Lidé ji fotí, ochranáři proklínají. Co je zač lupina, která dobývá Česko (17.06.2026)
- OSN: Téměř všechny děti jsou vystaveny nejméně jednomu klimatickému riziku (17.06.2026)
- MŽP modernizuje pravidla pro přepravu odpadů: přinese digitalizaci, méně byrokracie a účinnější boj s nelegálními transporty (16.06.2026)

Tweet



