Město jedná o zdrojích pitné vody
20.08.2004 | Mladá fronta Dnes
Zatím není jasné, co bude se dvěma vrty, které zásobují pitnou vodou asi dvacet procent obyvatel Českého Brodu. Radnice jedná s majitelem o jejich odkoupení. V případě neúspěchu je rozhodnuta vyhloubit vrty nové. Stávající zdroje vody leží na pozemku opuštěného několikapodlažního podzemního bunkru poblíž města směrem na obec Vrátkov. Ten za totality sloužil jako záložní telefonní ústředna pro státy tehdejší Varšavské smlouvy a nyní ho vlastní Český Telecom, který nedávno vyklidil jeho prostory. Celý areál nyní hlídá bezpečnostní agentura.
Vodní zdroje sice leží na městském pozemku, městu patří i čerpadla a další technické zařízení v hodnotě zhruba milion 300 tisíc korun, ale vlastní vrty jsou ve vlastnictví Českému Telecomu. Tyto zdroje jsou poměrně vydatné a pitnou vodu odtud odebírá i obec Vrátkov.
Českobrodská radnice se nyní dohaduje s telekomunikační společností na podmínkách jejich odkoupení, tedy hlavně na jejich ceně.
Radnice nemůže odkoupit celý areál základny
Základna se stavěla koncem 80. let. Pro celý svůj komplex, což jsou nejen rozsáhlé podzemním prostory, ale třeba také ubytovna, potřebovala zajistit dodávku vody, a to pro jistotu hned dvojmo, kdyby jeden vrt selhal. Proto nabídla městu, jestli by vrty nechtělo provozovat.
"To s tím tehdy rádo souhlasilo, protože si relativně levně zajistilo přísun vody, s jejímž zásobováním mělo tenkrát, před dvaceti lety, nemalé problémy. Vrty jako takové ale byly vždy ve vlastnictví této ústředny. Po revoluci přešly spolu s celým areálem do vlastnictví Českého Telecomu, který vše provozoval až do těchto dnů, kdy se rozhodl objekty vyklidit," vysvětluje místostarosta Českého Brodu Jakub Nekolný.
O tom, že by radnice koupila celý areál, ani v nejmenším neuvažuje. "Naprosto bychom pro něj neměli využití. Navíc cena celého komplexu musí být doslova strašlivá. To jsou miliony tun betonu, skutečně podzemní bunkr, který by v případě války mohl fungovat nezávisle na tom, co by se na povrchu dělo," říká starosta Jaromír Fischer.
Telecom zatím analyzuje svůj nemovitý majetek
Podle místostarosty se teď město rozhoduje, zda odkoupí zmíněné vrty. Radnice se kloní spíš k tomu, že ano, ale společnou řeč ještě s telekomunikační společností nenašla pokud jde o cenu. Město by vodní zdroje rádo odkoupilo za cenu odhadní, tedy nižší, nikoli výnosovou. Pokud by nedošlo ke shodě, muselo by město vyhloubit vrty jinde, podle místostarosty klidně hned kousek vedle.
Jaký bude další osud celého objektu, zatím není jasné. Český Telecom totiž v současné době dělá podrobnou analýzu svého nemovitého majetku, z něhož mnohý už nepotřebuje. Až z tohoto průzkumu by mělo vzejít řešení, co s ním. Podle pracovníků tiskového oddělení společnost nevylučuje ani hromadný prodej. Pak by to mohla být jedna z největších transakcí ve střední Evropě.
NEJISTOTA. Zatím není jasné, zda město odkoupí vrty, které jsou pro něj zdrojem pitné vody. Ty jsou totiž na pozemku patřícímu Telecomu.
Další články v kategorii Ekologie
- Od srpna 2026 začnou platit první klíčové povinnosti PPWR. Jste připraveni? (26.06.2026)
- Odborníci a rybáři odlovili z rybníka v Kroměříži téměř 2700 invazních sumečků (25.06.2026)
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let: Pilíř české energetiky a vyhledávaný technický unikát je ve výborné kondici (25.06.2026)
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)

Tweet



