MENDELU spolupracuje s Brnem v adaptaci na klimatickou změnu
24.11.2022 | mendelu.cz
Do bronzové kategorie se řadí organizace, které v letošním roce zrealizovaly svůj projekt v nejméně třech oblastech výzvy. Postup na další úroveň MENDELU zajistily odevzdané příklady dobré praxe. „Podpořili jsme oblast nemotorové dopravy, úspory elektrické energie na svítidlech a rozšířili jsme plochy zelených střech. Komplexním projektem byla adaptační strategie pro Školní lesní podnik Křtiny s ohledem na klimatickou změnu. Náš podnik byl prvním lesním majetkem v ČR, který připravil realizaci adaptačních opatření na celém svém území. Vytváříme tak pestré lesy pro budoucí generace, ve kterých se hospodaří přírodě blízkým způsobem, mají efektivní vodní režim a přinášejí užitek celé společnosti,“ uvedl prorektor pro strategii, udržitelnost a účelovou činnost Martin Klimánek.
Univerzita aktuálně připravuje projekty, které se zaměřují na odpadové hospodářství a hospodaření s vodou. „V areálu kampusu jsou připraveny projekty na hospodaření s dešťovou vodou a také na fotovoltaiku, v botanické zahradě chceme vybudovat vlastní zdroj vody pro závlahy z hydrogeologického vrtu. Plánujeme dále rozšiřovat zelené střechy a nově také zelené stěny,“ přiblížil prorektor, který zároveň doplnil, že MENDELU v rámci Národního plánu obnovy připravuje nový profesně zaměřený studijní program Udržitelnost a cirkulární ekonomika a progresivní program Biomateriály.
Certifikát vyšší úrovně dostávají partneři memoranda na konci kalendářního roku na základě vyhodnocení realizací projektů spadajících do některé z osmi oblastí výzvy. Jde například o úpravy na budovách, využívání energií z obnovitelných zdrojů, snižování energetické náročnosti, efektivní využívání vody, rozšíření zeleně v okolí firem nebo ekologizace vozového parku. Spolu s Mendelovou univerzitou do této kategorie postupují například společnosti Future Farming, Technologický park Brno nebo Moravian Science Centre Brno.
Brno chce výzvou k pomoci se snižováním emisí oslovit především lídry organizací a firem, které táhnou rozvoj města. „Pro naši univerzitu představuje spolupráce s Brnem v této oblasti praktické naplňování strategie udržitelnosti a realizaci adaptačních opatření, která učíme naše studenty,“ zhodnotil Klimánek. Členové memoranda mohou očekávat od města technickou a konzultační podporu pro jejich plánované projekty, které povedou ke snižování emisí. Aktivity členů bude Brno podporovat i finančně například formou vhodných dotačních titulů. Zástupci signatářů z řad odpovědných brněnských firem a organizací se stále rozšiřují a čítají už více než 70 partnerů, kteří aktivně s městem spolupracují a podílejí se na splnění cíle města v oblasti snižování emisí skleníkových plynů.
Kontakt pro bližší informace: doc. Ing. Martin Klimánek, Ph.D., prorektor pro strategii, udržitelnost a účelovou činnost, +420 545 134 017, martin.klimanek@mendelu.cz
Další články v kategorii Ekologie
- Tým peruánských vědců objevil na severozápadě země tři nové druhy žab (10.07.2025)
- Ústřední povodňová komise MŽP: Preventivně reagujeme na výrazné srážky v Jeseníkách a Beskydech. Úřady, povodí i záchranný systém jsou v pohotovosti (09.07.2025)
- Ministerstva zemědělství a životního prostředí podpořila projekt Putování za kořeny – nový impuls pro venkov, krajinu i turismus (09.07.2025)
- Pneumatiky mohou asi za polovinu mikroplastů ve vodě a půdě (08.07.2025)
- Většina států EU včetně Česka žádá změny v nařízení o odlesňování (08.07.2025)
- EU zavede přírodní kredity pro podporu biodiverzity a ochranu přírody (08.07.2025)
- Dalších 6 miliard na zelenější teplárenství: MŽP a SFŽP podpoří klíčový sektor české energetiky (08.07.2025)
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Na soutoku řek Moravy a Dyje vznikla chráněná krajinná oblast Soutok (04.07.2025)