Málo prší - voda chybí přírodě i lidem
29.11.2003 | Silvarium
Období sucha pokračuje a vody je stále málo. Nedostatek vláhy pociťují stromy čím dál tím více, prázdné jsou i studny a v některých místech jsou lidé dokonce závislí na cisternách. "Vláhový deficit je kritický, zejména Frýdlantsko je bez vody a studny jsou vyschlé," sdělil Pavel Malina z Oblastního inspektorátu Liberec Lesů České republiky.
"Příznaky jsou nyní patrné už i na stromech. Kupříkladu u smrků prosychají koruny," přidal Pavel Malina.Postižená ale není jen příroda. Bez vody jsou kupříkladu lidé žijící v Dolním Sedle a dalších dvou osadách patřících k Hrádku nad Nisou. Některé studny jsou prázdné, u jiných jsou rádi za kbelík vody denně. Podobně jsou na tom i ve vískách spadajících pod Višňovou.
"V cisternách musíme vozit vodu do Filipovky, Loučné a části Andělky," potvrdila starostka Višňové Marie Matušková.Podle slov Marie Matuškové před lety lidé o vodovod nestáli."Nechtěli za něj platit, vody měli dostatek. Teď zase nadávají, kdy už bude," přidává starostka.Otázkou ale je, kde získat peníze.
"Do Filipovky je to od stávajícího vodovodního řadu dva a půl kilometru, což přijde zhruba na čtyři miliony korun. V obci přitom žije čtyřicet obyvatel. Při žádosti o dotace mě všichni považují za blázna. Je to sice neekonomické, ale to vysvětlujte lidem. Působí to na ně jak červený hadr. Jsou přeci také lidé," přiblížila Marie Matušková.
Vodovod chce postavit do dvou let, to ale současnou situaci zdejších lidí nijak neřeší."Jsou zvyklí na tvrdé podmínky. Velkým problémem je ale praní, každý má dnes automatickou pračku a spotřeba vody je velká. Uvažuji proto, že bychom zakoupili nějakou pračku, aby si lidé, kteří vodu nemají, mohli jezdit vyprat alespoň do Višňové,"naznačila starostka.Zlepšit současnou situaci by mohly podle meteorologa z libereckého letiště Bohumíra Hubky jen vydatné deštivé srážky.
"Sucho bylo především v srpnu, kdy spadlo jen čtrnáct a půl milimetru, což je o pětasedmdesát milimetrů méně, než je obvyklé. Pod normálem byly ale i srážky v září a říjnu, zhruba o deset milimetrů na měsíc," poznamenal Bohumír Hubka.
Podle meteorologů by na doplnění vody v nádržích a mělkých podzemních vod měla stačit standardní zima, která přinese obvyklé množství srážek.
Další články v kategorii Ekologie
- Odborníci a rybáři odlovili z rybníka v Kroměříži téměř 2700 invazních sumečků (25.06.2026)
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let: Pilíř české energetiky a vyhledávaný technický unikát je ve výborné kondici (25.06.2026)
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)
- Lidé v Sušici vyhlásili boj invazní netýkavce, budou ji vytrhávat u Otavy (19.06.2026)

Tweet



