Málo prší - voda chybí přírodě i lidem
29.11.2003 | Silvarium
Období sucha pokračuje a vody je stále málo. Nedostatek vláhy pociťují stromy čím dál tím více, prázdné jsou i studny a v některých místech jsou lidé dokonce závislí na cisternách. "Vláhový deficit je kritický, zejména Frýdlantsko je bez vody a studny jsou vyschlé," sdělil Pavel Malina z Oblastního inspektorátu Liberec Lesů České republiky.
"Příznaky jsou nyní patrné už i na stromech. Kupříkladu u smrků prosychají koruny," přidal Pavel Malina.Postižená ale není jen příroda. Bez vody jsou kupříkladu lidé žijící v Dolním Sedle a dalších dvou osadách patřících k Hrádku nad Nisou. Některé studny jsou prázdné, u jiných jsou rádi za kbelík vody denně. Podobně jsou na tom i ve vískách spadajících pod Višňovou.
"V cisternách musíme vozit vodu do Filipovky, Loučné a části Andělky," potvrdila starostka Višňové Marie Matušková.Podle slov Marie Matuškové před lety lidé o vodovod nestáli."Nechtěli za něj platit, vody měli dostatek. Teď zase nadávají, kdy už bude," přidává starostka.Otázkou ale je, kde získat peníze.
"Do Filipovky je to od stávajícího vodovodního řadu dva a půl kilometru, což přijde zhruba na čtyři miliony korun. V obci přitom žije čtyřicet obyvatel. Při žádosti o dotace mě všichni považují za blázna. Je to sice neekonomické, ale to vysvětlujte lidem. Působí to na ně jak červený hadr. Jsou přeci také lidé," přiblížila Marie Matušková.
Vodovod chce postavit do dvou let, to ale současnou situaci zdejších lidí nijak neřeší."Jsou zvyklí na tvrdé podmínky. Velkým problémem je ale praní, každý má dnes automatickou pračku a spotřeba vody je velká. Uvažuji proto, že bychom zakoupili nějakou pračku, aby si lidé, kteří vodu nemají, mohli jezdit vyprat alespoň do Višňové,"naznačila starostka.Zlepšit současnou situaci by mohly podle meteorologa z libereckého letiště Bohumíra Hubky jen vydatné deštivé srážky.
"Sucho bylo především v srpnu, kdy spadlo jen čtrnáct a půl milimetru, což je o pětasedmdesát milimetrů méně, než je obvyklé. Pod normálem byly ale i srážky v září a říjnu, zhruba o deset milimetrů na měsíc," poznamenal Bohumír Hubka.
Podle meteorologů by na doplnění vody v nádržích a mělkých podzemních vod měla stačit standardní zima, která přinese obvyklé množství srážek.
Další články v kategorii Ekologie
- Pneumatiky mohou asi za polovinu mikroplastů ve vodě a půdě (08.07.2025)
- Většina států EU včetně Česka žádá změny v nařízení o odlesňování (08.07.2025)
- EU zavede přírodní kredity pro podporu biodiverzity a ochranu přírody (08.07.2025)
- Dalších 6 miliard na zelenější teplárenství: MŽP a SFŽP podpoří klíčový sektor české energetiky (08.07.2025)
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Na soutoku řek Moravy a Dyje vznikla chráněná krajinná oblast Soutok (04.07.2025)
- Opuštěnou pilu proměnili v bydlení s vůní bylinek, kde tráva patří králíkům (03.07.2025)
- Pro městské trávníky mohou být podle vědců řešením druhy z panonské oblasti (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)