Loni schválený zákon je na pytláky stále krátký
16.01.2003 | Moravskoslezský den
Především s pytláky měl zatočit nový zákon o myslivosti, který vstoupil v platnost loni v červenci. Skutečnost je ale jiná. Zatímco myslivcům přibylo práce, pytláci řádí vesele dál. Nový zákon měl nejen snížit nejen počty pytláků, ale také zprůhlednit prodej zvěřiny. Myslivci dnes musejí do lesů na lov spárkaté zvěře nejen s puškou v ruce, ale také s potřebnou plombou a lístkem. Na ten by měli zapsat původ zvěře, kterou odloví. Každý úlovek, tedy například srnčí, jelení či divočáka, musejí totiž ihned po odlovu označit nesnímatelnou plombou. Tu umístí na Achillovu šlachu zadní končetiny ulovené či nalezené usmrcené zvěře. Každá honitba obdrží od pověřeného obecního úřadu počty plomb a lístků, které odpovídají jejímu schválenému plánu lovu. Jde o zásadní změnu v označování zvěře. O vydaných plombách vedou přesnou evidenci příslušné pověřené úřady. Stejnou evidenci si musejí vést i jednotlivá myslivecká sdružení. "Nový zákon zatím bere myslivecká veřejnost jako bič sama na sebe. Dá se říci, že devadesát devět procent myslivců nepytlačí. Přestože jsme po novém zákonu volali už léta, očekávaný efekt zatím nepřinesl," říká předseda Okresního mysliveckého spolku ve Frýdku- Místku Rostislav Kejdana a dodává: "Dnes jsou pytláci velmi dobře vybaveni a organizováni. Jezdí většinou v terénních autech a ve skupinách, navíc jsou ozbrojeni, takže jejich akce jsou velmi rychlé a promyšlené. Myslivecká stráž má v tom případě velmi svázané ruce." Nový zákon se ale týká také majitelů restaurací. Ti nesmějí od 1. července 2002 koupit spárkatou zvěř, která není označena příslušnými atributy. "Ten, kdo zvěř koupí, je povinen uschovat si lístek o původu a sejmout nepoškozenou plombu jeden měsíc ode dne převzetí. Ti, kteří se zvěřinou obchodují, musejí plombu uchovávat následujících šest měsíců. "Problém je v tom, že majitelé restaurací dají zvěřinu většinou do mrazáku. Jak chce ale potom někdo z hygieny zjistit stáří zmrazené zvěře?" ptá se Kejdana a uzavírá: "Nový zákon o myslivosti nepřinesl to, co jsme od něj očekávali. Zatím ho bereme jen jako jakýsi první krok, po němž však musejí následovat kroky další."
Další články v kategorii Ekologie
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)
- Lidé v Sušici vyhlásili boj invazní netýkavce, budou ji vytrhávat u Otavy (19.06.2026)
- Letošní Den boje proti suchu a rozšiřování pouští připomíná význam pastvin i potřebu zadržovat vodu v krajině (19.06.2026)
- Ekologové připravují stínový Národní plán na obnovu přírody (18.06.2026)
- Jezdci.cz: Klempíř zrušil vyjmutí pastvin z ochrany v kauze Hřebčína Napajedla (17.06.2026)
- Vědci v Polsku zřejmě poprvé zachytili na videozáznam, jak vlci útočí na zubry (17.06.2026)
- Lidé ji fotí, ochranáři proklínají. Co je zač lupina, která dobývá Česko (17.06.2026)
- OSN: Téměř všechny děti jsou vystaveny nejméně jednomu klimatickému riziku (17.06.2026)
- MŽP modernizuje pravidla pro přepravu odpadů: přinese digitalizaci, méně byrokracie a účinnější boj s nelegálními transporty (16.06.2026)
- Studie: Řeky v ČR za posledních 140 let ztratily značnou část hmyzí rozmanitosti (16.06.2026)

Tweet



