Likvidaci černé skládky nakonec muselo zaplatit město a Lesy ČR
07.12.2004 | Mladá fronta Dnes
Místo o houby zakopávají lidé v lese o plastové lahve, igelitové pytle nebo pneumatiky. I když dnes mohou zdarma vyvážet veškerý odpad do sběrných dvorů, černé skládky nemizí. Zdá se, že některá místa v přírodě snad lidi přímo přitahují. Odpadky sem vyvážejí znovu a znovu.Takové zákoutí se u Vlašimi oblíbil člověk, který tam neustále odvážel smíšený odpad. Černá skládka ale snad už konečně zmizela. Dvanáct tun odpadu totiž musela vyvézt firma v minulých dnech z lesa u Jinošova na skládku do Trhového Štěpánova. Úklid zaplatil majitel, Lesy České republiky, ale uložení na skládku uhradilo město.
Kvůli takovým podobným vandalům přichází Vlašim o peníze, které by mohlo použít na jiné účely. A pět tisíc korun není až tak malá částka.Pracovníci, kteří se starají o oblast životního prostředí, moc optimističtí nejsou. Lidé jsou podle nich nepoučitelní a odpadky vyhazují do přírody neustále. Město Vlašim chce vandalům znepříjemnit jejich činnost a vymáhat na nich vysoké pokuty.
„Každý, koho přistihneme, se může připravit na vysoké sankce. Podle zákona můžeme uložit pokutu až padesát tisíc korun,“ říká Ladislav Slezák z odpadového hospodářství.Nepořádek v krajině znepokojuje také lesníky, ochránce přírody a myslivce.„Nechápu to, je to zbytečné. Existuje přece systém sběrných dvorů. Nejen, že odpadky dělají nepořádek v přírodě, ale staly se i případy, kdy se zranilo zvíře o ostnaté dráty nebo i o zátku od piva,“ uvedl ornitolog Pavel Křížek.
„Nevím, co vede lidi k tomu, aby tuny odpadu vyhazovali jen tak do přírody. Na jednotlivce doplácí celá společnost,“ řekla Hana Dvořáková z Benešova.Ale nejen lesy se stávají útočištěm neukázněných lidí. Také kolem silnic v příkopech leží často igelitové sáčky plné odpadků a když se někde v přírodě objeví díra v zemi, hned ji vandalové naplní.Vybagrovaný rybník v Chotýšanech se tak okamžitě stal odkladištěm pro několik tun odpadu. Podle místostarosty Václava Pošmurného tím chtějí ušetřit firmy, které jezdí kolem.
Další články v kategorii Ekologie
- Od srpna 2026 začnou platit první klíčové povinnosti PPWR. Jste připraveni? (26.06.2026)
- Odborníci a rybáři odlovili z rybníka v Kroměříži téměř 2700 invazních sumečků (25.06.2026)
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let: Pilíř české energetiky a vyhledávaný technický unikát je ve výborné kondici (25.06.2026)
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)

Tweet



