Likvidace dioxinů ve Spolaně začne
16.12.2002 | Mladá fronta Dnes
Fond národního majetku uzavřel v závěru týdne se společností SITA Bohemia smlouvu o dekontaminaci půdy a dvou budov neratovické Spolany, které zamořily dioxiny. Podle Zuzany Opletalové z tiskového odboru fondu tato instituce není obeznámena s tím, že by Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zahájil kvůli výběru této firmy správní řízení. Mluvčí úřadu Kristian Chalupa ale minulý týden uvedl, že se úřad věcí zabývá. Fond dal firmě třímiliardovou zakázku bez výběrového řízení, za což ho kritizovali ekologové. Organizace Greenpeace na případ upozornila i policii. Při zadání zakázky fond využil ustanovení zákona, které dovoluje svěřit firmě práci bez výběrového řízení v případě, kdy situace ohrožuje lidské životy či hrozí škoda značného rozsahu. Vycházel přitom i z dobrozdání ministerstva životního prostředí. Firma je podle fondu jedinou ve střední Evropě, která umí toxické dioxiny zlikvidovat určenou technologií. "Smlouva je nadstandardní z hlediska záruk ve prospěch Fondu národního majetku a její součástí je pojištění proti odpovědnosti za škodu a dalším rizikům," řekla Opletalová. Podle harmonogramu, který je součástí smlouvy, by měla SITA v lednu až únoru získat stavební povolení pro výstavbu takzvaných podtlakových hal, které mají zabránit úniku dioxinů do ovzduší při demolici budov. Do léta by haly měly nad kontaminovanými objekty vyrůst. O něco později budou tunelem spojeny s třetí halou, kde se kontaminovaný materiál bude likvidovat. Několik měsíců bude v Neratovicích trvat pilotní projekt likvidace kontaminovaného materiálu, z jehož výsledků bude vycházet posouzení vlivu projektu na životní prostředí. Předpokládaný termín dokončení posudku je přibližně počátek roku 2004. Vlastní projekt sanace by pak měl trvat přibližně tři roky, tedy asi do konce roku 2006. "Poté se provede průzkum půdního podloží a konečné vyhodnocení prací," uvedla Opletalová. Zamoření tří provozů Spolany dioxiny sahá do 60. let, kdy se zde vyrábělo hnojivo, jehož účinky na lidský organismus nebyly ověřeny. Teprve poté, co 80 lidí onemocnělo chorobami kůže, se přišlo na škodlivost dioxinů a provozy byly v roce 1969 uzavřeny. Ještě počátkem letošního roku vedení Spolany oponovalo žádostem Greenpeace o urychlenou sanaci tím, že únik dioxinů z objektů nehrozí. Po srpnových záplavách, kdy voda zatopila areál chemičky, vedení rovněž tvrdilo, že látky z objektů neunikly. Teprve později únik přiznalo. Množství dioxinů v místě záplav překročilo o 5000 pikogramů německý limit pro průmyslovou oblast, který činí 10 000 pikogramů na gram zeminy.
Další články v kategorii Ekologie
- Lidé v Sušici vyhlásili boj invazní netýkavce, budou ji vytrhávat u Otavy (19.06.2026)
- Letošní Den boje proti suchu a rozšiřování pouští připomíná význam pastvin i potřebu zadržovat vodu v krajině (19.06.2026)
- Ekologové připravují stínový Národní plán na obnovu přírody (18.06.2026)
- Jezdci.cz: Klempíř zrušil vyjmutí pastvin z ochrany v kauze Hřebčína Napajedla (17.06.2026)
- Vědci v Polsku zřejmě poprvé zachytili na videozáznam, jak vlci útočí na zubry (17.06.2026)
- Lidé ji fotí, ochranáři proklínají. Co je zač lupina, která dobývá Česko (17.06.2026)
- OSN: Téměř všechny děti jsou vystaveny nejméně jednomu klimatickému riziku (17.06.2026)
- MŽP modernizuje pravidla pro přepravu odpadů: přinese digitalizaci, méně byrokracie a účinnější boj s nelegálními transporty (16.06.2026)
- Studie: Řeky v ČR za posledních 140 let ztratily značnou část hmyzí rozmanitosti (16.06.2026)
- V Krkonoších žije nejméně 11 vlků ve dvou teritoriích, populace je stabilní (16.06.2026)

Tweet



