Lidé chtějí kontrolu ovzduší
13.11.2008 | Enviweb.cz
Obyvatelé Pustiměře volají po instalaci zařízení, které by kontrolovalo unikající škodliviny v okolí.
Obavy a neklidné spaní mají už delší dobu mnozí obyvatelé Pustiměře. Příčinou je nedaleká spalovna nebezpečných odpadů Ekotermex. Aby věděli, jaké škodliviny vypouští, požadují monitoring ovzduší.
„Ten by v širším okolí sledoval nejen stav ovzduší, ale i to, jaké mají vlivy unikající škodliviny. Výsledky měření by měly být přístupné třeba na internetu,“ řekla například Jana Mrázová z Pustiměře.
Ta se domnívá, že v noci ze spalovny unikají škodliviny, které jsou cítit. „Podivné pachy zaznamenali mnozí lidé z Pustiměře. Dá se předpokládat, že provozovatel spalovny několikanásobně překračuje limity škodlivin unikající do ovzduší. Bojíme se, že se tu ještě zhoršuje životní prostředí, které už teď není zrovna ideální,“ tvrdila Mrázová.
Starosta Pustiměře Miloš Nevřala je s místními zajedno. Monitoring považuje za dobrý nápad. „Musíme vzít na vědomí, že v Ekotermexu je ještě obalovna, která na čistotě vzduchu také nepřidává. To samé platí pro rychlostní silnici,“ prohlásil starosta.
Ten vidí problém taky v tom, že lidé pálí v kotlích kde co. „Díky zdražování energií přešla spousta obyvatel z Pustiměře zpátky na topení tuhými palivy. Nikdo neví, co tady dýchá. Chceme jednat s nějakou firmou, která monitoring dělá. Uvidíme, jak se věci mají. Pro naší obec to bude závažné rozhodnutí, protože se nejedná o levnou záležitost. Ale zdraví lidí je rozhodně přednější,“ doplnil Nevřala.
Názor vedení managementu firmy provozující spalovnu na celou záležitost se zatím redakci nepodařilo získat. Zastihnout předsedu představenstva a ředitele Jana Hanáka během posledních tří týdnů nebylo možné.
Podle údajů zveřejněných firmou na internetu spalovna splňuje všechny normy dané zákonem. „Ve spalovně například musejí odborní pracovníci dvakrát do roka měřit dioxiny, těžké kovy a turany. Provozovatel si toto měření objednává u nezávislé autorizované firmy. Předtím než se měření uskuteční, tak je musí ohlásit i ministerstvu,“ objasnil pracovník ministerstva životního prostředí z oddělení spalovacích zdrojů a paliv Pavel Jílek
Další články v kategorii Ekologie
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)
- Lidé v Sušici vyhlásili boj invazní netýkavce, budou ji vytrhávat u Otavy (19.06.2026)
- Letošní Den boje proti suchu a rozšiřování pouští připomíná význam pastvin i potřebu zadržovat vodu v krajině (19.06.2026)
- Ekologové připravují stínový Národní plán na obnovu přírody (18.06.2026)
- Jezdci.cz: Klempíř zrušil vyjmutí pastvin z ochrany v kauze Hřebčína Napajedla (17.06.2026)

Tweet



