Letos poprvé: 3. listopad byl vyhlášen Mezinárodním dnem biosférických rezervací
03.11.2022 | AOPK ČR
Pro šest tuzemských biosférických rezervací se 3. listopad stává slavnostním dnem. Mezinárodní den biosférických rezervací [1] má upozornit, jaký význam mají tato místa pro přírodu i člověka. Zaměřují se totiž nejen na ochranu vzácných ekosystémů, ale i na šetrné využívání přírodních zdrojů. Mohou být také součástí národních parků či chráněných krajinných oblastí.
„Jedinečnost přírody a krajiny v biosferických rezervacích je – podobně jako v chráněných krajinných oblastech – většinou výsledkem šetrného lidského hospodaření a bez zajištění vhodné péče by zanikla. Příkladem může být třeba oblast unikátních lužních lesů na soutoku Moravy a Dyje v biosférické rezervaci Dolní Morava. Současné hospodaření ji však měnilo k horšímu a druhová pestrost je pozůstatkem dob minulých. Pro posílení ochrany zdejší jedinečné přírody a zároveň obnovu šetrného lesnického hospodaření tu proto nyní připravujeme podklady pro vyhlášení chráněné krajinné oblasti. Vyhlášení chráněného území na soutoku Moravy a Dyje je i součástí programového prohlášení vlády. Bude tak zajištěna ochrana i naší poslední biosférické rezervace,“ vysvětluje Pavel Pešout z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Biosferické rezervace jsou vyhlašovány od roku 1976 jako součást rozsáhlého mezinárodního programu Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) Člověk a biosféra (Man and the Biosphere). Celosvětová síť nyní zahrnuje 738 biosférických rezervací ve 134 státech. V České republice jich bylo zatím ustaveno šest - Třeboňsko, Křivoklátsko, Bílé Karpaty, Šumava, Krkonoše a Dolní Morava. Biosférické rezervace nejsou zahrnuty v právním řádu České republiky. Jsou chráněny především prostřednictvím velkoplošných zvláště chráněných území (CHKO, NP). Jediná BR Dolní Morava přes desetiletí snah dosud takto na většině území chráněna není.
Poznámky: [1] https://en.unesco.org/biosphere
Kontakt:
Karolína Šůlová, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, e-mail: karolina.sulova@nature.cz, tel: 724102406
Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky – www.nature.cz
Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky je státní instituce, která zajišťuje odbornou i praktickou péči o naši přírodu, zejména o chráněné krajinné oblasti, národní přírodní rezervace a národní přírodní památky. Více na www.nature.cz.
Další články v kategorii Ekologie
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Na soutoku řek Moravy a Dyje vznikla chráněná krajinná oblast Soutok (04.07.2025)
- Opuštěnou pilu proměnili v bydlení s vůní bylinek, kde tráva patří králíkům (03.07.2025)
- Pro městské trávníky mohou být podle vědců řešením druhy z panonské oblasti (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)
- U Zlína se objevil los evropský. Obezřetní by měli být řidiči (02.07.2025)
- Lidé na jihu Moravy mají kvůli suchu zákaz zalévat zahrady. Hrozí pokuty (02.07.2025)
- Fiala v Bruselu: EU by neměla stanovovat nové klimatické cíle do roku 2040 (29.06.2025)
- Fiala: Revizi emisních povolenek chce 18 zemí, připojilo se Portugalsko a Řecko (27.06.2025)