Lesáci budou opět vápnit a hnojit Krušné hory
17.07.2003 | Právo
Od konce července bude nad Krušnými horami opět létat vrtulník s hnojivy a vápnem na pomoc žloutnoucím lesním porostům. Letecké hnojení práškovým lesnickým hnojivem Silvamix proběhne na celkem 190 hektarech v lokalitě Zlatého Kopce a Českého Mlýna. "Zaměříme se hlavně na lesní porosty směrem k německé straně," prozradil zástupce lesního správce Lesů ČR v Horní Blatné na Karlovarsku Jiří Vojtěch, podle kterého byla tato lokalita vytipována v rámci čtyřletého komplexního plánu záchrany krušnohorských lesních porostů, jejž hornoblatenská lesní správa vypracovala. "Postup hnojení a vápnění je kontinuální, aby na konci byly ošetřeny všechny poškozené lesní porosty v naší správě," podotkl zástupce lesního správce. Ten dále uvedl, že hnojivo bylo vyrobeno přímo na míru, podle potřeb. "Jedná se o hořečnaté hnojivo obohacené o stopové prvky, jenž vzniklo na základě rozborů laboratoří, které zde pravidelně odebírají jehlice a půdní vzorky na výzkum," konstatoval Vojtěch, podle kterého bylo dosud v rámci lesní správy Horní Blatná provedeno hnojení na celkem asi 1800 hektarech lesního porostu. Vápnění by mělo začít zhruba v polovině srpna. "Provádět se bude v lokalitě mezi Potůčky a Zlatým Kopcem v příhraničních porostech," prozradil Vojtěch s tím, že se jedná o zhruba 1300 hektarů. Vápnění se provádí na místech, kde dochází ke žloutnutí. Na rozdíl od hnojení, které pomáhá lesním porostům prakticky ihned, levnější vápnění pomáhá lesní půdě udržet živiny nutné k růstu lesních porostů s prodlevou dva až tři roky. "Žloutnutí je důsledek katastrofického nedostatku živin v lesní půdě," konstatoval zástupce lesního správce. "Vlivem působení kyselých dešťů po dobu dvaceti, třiceti let ztratila půda schopnost vázat živiny, které se z ní uvolňují a vyplavují. Projevuje se to ztrátou chlorofylu a tedy žloutnutím," vysvětlil Vojtěch s tím, že dosud se vápnění uskutečnilo asi na pěti tisíci ha lesní půdy. Vápnění a hnojení se uskutečňuje i na jiných lesních správách Krušných hor, jako například na Kraslicku nebo na Litvínovsku.
Další články v kategorii Ekologie
- Fiala v Bruselu: EU by neměla stanovovat nové klimatické cíle do roku 2040 (29.06.2025)
- Fiala: Revizi emisních povolenek chce 18 zemí, připojilo se Portugalsko a Řecko (27.06.2025)
- ČR vyzývá Evropskou komisi ke změnám obchodování s budoucími povolenkami v dopravě a vytápění. Cena musí být předvídatelná a stabilní (26.06.2025)
- V Rudolfově jako v prvním jihočeském městě začali loni třídit kuchyňský odpad (26.06.2025)
- Vědci zachytili, jak kosatky používají chaluhy jako nástroj (26.06.2025)
- Začíná obnova vzácných rašelinišť u Velkého Dářka (26.06.2025)
- Zbrusu nový finanční nástroj pro posílení cirkularity odpadů: Na kombinaci dotace a záruky za úvěr je připravena miliarda korun (25.06.2025)
- Družice nahlédla pod koruny stromů. Pomůže popsat, co se děje s lesy (24.06.2025)
- Státy rozhodly o ustavení mezivládního panelu pro chemické látky, odpady a znečištění (24.06.2025)
- Hmyzem roku je světluška. Ohrožuje ji světelný smog (24.06.2025)