Kvůli Spolaně šli ekologové Prahou
24.03.2003 | Mladá fronta Dnes
Prozkoumejte areál Spolany k tomu vyzvali v sobotu ekologové ministra životního prostředí. Podle nich chemička ohrožuje okolí toxickými látkami. Ekologové žádají zveřejnění zprávy o jedech ve Spolaně. Sdružení Arnika viní chemičku ze znečišťování Labe.
Toxické odpady ne do vody - s tímto transparentem demonstrovali v sobotu v centru Prahy ekologové ze sdružení Arnika. Zároveň vyzvali ministra životního prostředí Libora Ambrozka a vedení Spolany Neratovice, aby zveřejnili výsledky vědeckého průzkumu, který se zabýval únikem jedovatých látek z areálu chemičky během loňských povodní. Podle vedoucího kampaně Jindřicha Petrlíka z Arniky je Spolana stále českým "chemickým Temelínem". "Chceme upozornit vládu, že by se Spolanou měla ještě zabývat. Je tam stále řada zdrojů toxických látek, mnohé z nich nebyly ještě ani odhaleny," řekl Petrlík. Spolana ještě v sobotu argumenty ekologů odmítla. Podle mluvčího podniku Jana Martínka bezpečnostní zpráva Spolany i komise ministerstva prokázaly, že Spolana nepředstavovala po povodních žádnou hrozbu a že neuniklo mimořádné množství toxických látek do okolí. "Spolana má dostatečný program na zajištění bezpečnosti pro své okolí," řekl Martínek. Arnika v sobotu odeslala dopisy, v nichž premiéra, ministra Ambrozka i Spolanu žádá, aby důkladně prozkoumali celý areál podniku. V srpnu z něj během povodní uniklo 3 500 tun různých látek. Nejvíc bylo chloru, který se ale podle České inspekce životního prostředí rozpustil v rozvodněném Labi, a nebyl proto nebezpečný. Z chemičky se ale dostal chlor také do ovzduší, přičemž popálil stovky stromů i část úrody zemědělců v okolí Neratovic. Vážnou hrozbu představují také staré ekologické zátěže v podobě objektů zamořených dioxiny a areál staré amalgámové elektrolýzy zamořený rtutí. Na hrozbu jejich zatopení ekologové upozorňovali už dlouho před povodněmi. "Spolana bohužel stále hrozí znečištěním vod vysoce nebezpečnými sloučeninami jako jsou dioxiny či polychlorované bifenyly," prohlásil Petrlík. Problémy Spolany se snažili ekologové zviditelnit už v pátek přímo v Neratovicích při symbolickém vynášení Sporany, postavy ze slámy, kterou zapálili a vhodili do Labe. V sobotu také nasbírali dalších 160 podpisů pod petici, která požaduje přísnější kontrolu Spolany. Celkem se už pod výzvu podepsalo 1 200 lidí.
Další články v kategorii Ekologie
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)
- Lidé v Sušici vyhlásili boj invazní netýkavce, budou ji vytrhávat u Otavy (19.06.2026)
- Letošní Den boje proti suchu a rozšiřování pouští připomíná význam pastvin i potřebu zadržovat vodu v krajině (19.06.2026)
- Ekologové připravují stínový Národní plán na obnovu přírody (18.06.2026)
- Jezdci.cz: Klempíř zrušil vyjmutí pastvin z ochrany v kauze Hřebčína Napajedla (17.06.2026)
- Vědci v Polsku zřejmě poprvé zachytili na videozáznam, jak vlci útočí na zubry (17.06.2026)
- Lidé ji fotí, ochranáři proklínají. Co je zač lupina, která dobývá Česko (17.06.2026)
- OSN: Téměř všechny děti jsou vystaveny nejméně jednomu klimatickému riziku (17.06.2026)
- MŽP modernizuje pravidla pro přepravu odpadů: přinese digitalizaci, méně byrokracie a účinnější boj s nelegálními transporty (16.06.2026)

Tweet



