Kužvart: ČR se může od unie učit jednat s ekologickými organizac
08.03.2001 | Hospodářské noviny
Kužvart: ČR se může od unie učit jednat s ekologickými organizacemi
Ministr životního prostředí Miloš Kužvart včera v Bruselu podpořil návrh šestého akčního programu EU pro životní prostředí. Zdůraznil, že je založen na komunikaci s občanskou společností a nevládním sektorem a uvítal, že k diskusi o budoucnosti životního prostředí v EU byly přizvány i kandidátské země.
Po dopolední diskusi se zástupci nevládních ekologických organizací ministr zdůraznil, že pro EU jsou partnerem k jednání, což by mohlo inspirovat i ČR.
"Místo technokratické arogance je zde vidět, že se skutečně jedná s nevládními ekologickými organizacemi. Pro státy Evropské unie i pro EK jsou nevládní ekologické organizace partnerem, často jsou oponentem, ale nejsou nepřítelem. A tady se můžeme v mnohé přiučit," podotkl ministr.
Ocenil, že program vyzývá k větší odpovědnosti veřejnosti za stav životního prostředí a podíl na rozhodování, a dodal, že k témuž vyzýval i třetí sektor. "Tento text, byť je to jen návrh, by se měl stát povinnou četbou všech rozhodujících osob v České republice. Nemyslím tím jen politiky, myslím i manažery velkých podniků, bankéře a podobně," řekl ministr o návrhu a podotkl, že obsahuje tytéž priority, jaké razí nevládní sektor: ochrana biodiverzity, klimatu, přírodních zdrojů a problematika odpadů. "Tyto priority se shodují s prioritami České republiky," řekl Kužvart.
Ministr varoval i před užíváním geneticky modifikovaných organismů, podtrhl princip předběžné opatrnosti a ocenil striktní dikci české právní úpravy v této oblasti. "Pro mě osobně je otázka geneticky modifikovaných organismů o to palčivější po zkušenostech s BSE syndromem," řekl v narážce na to, že noční můru EU vyvolalo zkrmování živočišných mouček dobytkem.
Poukázal na to, že po zkušenostech s nemocí šílených krav začíná EU propagovat návrat k ekologičtějším zemědělským metodám, na což bere ohled i návrh programu. Zároveň varoval, že pro nadnárodní potravinářské monopoly jsou kandidátské země zkušebním hřištěm, pokud jde o možnou škodlivost geneticky modifikovaných organismů. Podle Kužvarta se zdá, že 25 českých podniků požádá o dočasnou výjimku z evropské směrnice o integrované prevenci a omezování znečištění.
Další články v kategorii Ekologie
- Děti Země: Soud přiznal odkladný účinek žalobě kvůli rozšiřování přístavu (20.05.2025)
- Všechny živé bytosti září. Ale z přísně přízemních důvodů (20.05.2025)
- Výborný: Studie zhodnotí vývoj obsahu fosforu v Plumlovské přehradě (20.05.2025)
- Umírají lidé, hynou ptáci a delfíni. Ropná havárie likviduje Černé moře (20.05.2025)
- Škodlivé látky z lesních požárů pronikají do domů miliardy lidí, uvádí studie (20.05.2025)
- Kontejnery na tříděný odpad přetékají. Lidé mohou využít i sběrné dvory (20.05.2025)
- Jak citlivě a účinně renovovat cenné budovy? MŽP vydalo novou metodiku pro energeticky úsporné renovace architektonicky a historicky cenných budov (16.05.2025)
- Češi loni vytřídili 88,2 kg obalů na osobu, což je o 12,6 kg více než předloni (16.05.2025)
- Arktida reaguje na změny klimatu velmi různorodě, ukázal čtyřicetiletý výzkum (16.05.2025)
- Výsledky hodnocení rizik po havárii benzenu ukázaly, že zdravotní rizika obyvatelům Hustopečí nehrozí (16.05.2025)