Krkonošské kleče napadla houba
20.11.2003 | ÚZPI
Velkou část klečí v Krkonoších vážně poškodili dva škůdci. Hmyz bejlomorka borová a houbovité onemocnění ničí jehličí, které zrezavělo a postupně opadalo. Napadené jsou západní i východní Krkonoše. Informuje o tom dnešní liberecká příloha Mladé fronty Dnes. "V některých lokalitách škůdci v různé míře poškodili odhadem přes osmdesát procent klečí," uvedl vedoucí oddělení ochrany přírody v Krkonošském národním parku Jan Vaněk. Pracovník pražského výzkumného ústavu Jíloviště-Strnady Jan Liška připodobnil problém v Krkonoších k přemnožení bejlomorky v 70. letech minulého století. "Houba je ale pro kleče vážnější hrozbou. Takový rozsah napadení tu nepamatuji," dodal Liška.
Oba škůdci se přitom šíří rychle větrem. Právě nyní se na porostu ukazují škody. Škůdci nejprve napadli oslabené, nově vysázené kleče a nyní se šíří i na zdravé jedince. Na vrcholcích hor zasáhli například v oblasti Harrachových kamenů nebo území mezi Lysou horou a Kotlem či kolem Luční boudy.
Škůdce bude těžké odstranit, protože jsou poškozené hlavně keře v první zóně Krkonošského národního parku, kde ochránci nesmějí používat postřiky ani jinak zasahovat do přírody. Národní park proto spolupracuje s výzkumným ústavem Jíloviště-Strnady. Společně chtějí zmapovat napadená území a najít příčiny rostoucích potíží. "Ty se pak pokusíme odstranit. Nyní sázíme na to, že si příroda pomůže sama," dodal Vaněk.
Odborníci dávají kosodřevině naději na zotavení. Situace podle nich není tak nebezpečná, jak se při pohledu na holé rostliny zdá. "Je ale těžké cokoli předvídat. Sucho a tuhá zima mohou kleči uškodit," upozornil Liška. Hmyzí škůdce bejlomorka borová napadá jednotlivé jehlice. Její larvy vysávají jehlice, které pak žloutnou a odumírají. Ochranáře navíc znepokojuje, že bejlomorka se obvykle přemnoží a dva roky škodí. Hmyz se ale nyní chová nezvykle a kleče ničí dvakrát déle, než je běžné. Stejně jako bejlomorka napadá jehlice houba, jež zničí celý výhonek.
Další články v kategorii Ekologie
- Pneumatiky mohou asi za polovinu mikroplastů ve vodě a půdě (08.07.2025)
- Většina států EU včetně Česka žádá změny v nařízení o odlesňování (08.07.2025)
- EU zavede přírodní kredity pro podporu biodiverzity a ochranu přírody (08.07.2025)
- Dalších 6 miliard na zelenější teplárenství: MŽP a SFŽP podpoří klíčový sektor české energetiky (08.07.2025)
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Na soutoku řek Moravy a Dyje vznikla chráněná krajinná oblast Soutok (04.07.2025)
- Opuštěnou pilu proměnili v bydlení s vůní bylinek, kde tráva patří králíkům (03.07.2025)
- Pro městské trávníky mohou být podle vědců řešením druhy z panonské oblasti (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)