Krkonoše opět zápolí s plevelem
04.11.2003 | Mladá fronta Dnes
Zatímco před lety upoutal pozornost veřejnosti případ dětí, které se při pobytu v Krkonoších vážně popálily šťávou z bolševníku, dnes je tento plevel na ústupu, ale ochránci přírody bojují s dalšími nežádoucími bylinami. V posledních letech nejvyšší české hory čelí zejména mohutným porostům šťovíku alpského a keřům křídlatky české.
Šťovík alpský roste v Krkonoších již stovky let. Na tamních loukách se objevil spolu s prvními osídlenci, ale rozšiřovat se začal až v sedmdesátých letech minulého století, kdy se přestaly kosit louky. Rostlina, která roste ve vyšších polohách, se postupně dostává do nižších partií hor, kde vytlačuje ostatní druhy rostlin.
"Dřív se o louky víc pečovalo a díky tomu zde stovky let se šťovíkem problémy nebyly. Důsledné hospodaření postupně upadalo a dnes máme desítky hektarů, které šťovík během několika málo let zaplavil. Snažíme se péči o louky udržet a podporovat hospodáře, kteří zde zbyli. Jedinou cestou jsou státní dotace, protože chemické ošetření porostů je velice nákladné," vysvětlil odborný pracovník oddělení ochrany přírody Krkonošského národního parku Lubomír Jiřiště.
Dotace jsou jednou z mála možností, jak majitele či nájemce pozemků přimět, aby je udržovali v řádném stavu. "Majitelé, kteří žádají o dotaci nebo vlastní pozemky v obci, kde platí taková vyhláška, musí louky udržovat. Jinak tuto povinnost nemají," dodal Jiřiště.
Křídlatka česká je křížencem křídlatky japonské a sachalinské a v Krkonoších se objevila v devadesátých letech minulého století. Druh, který se šíří hned několika způsoby, se vyskytuje zejména v okolí vodních toků. "Daří se jí také na zanedbaných plochách, skládkách či rumištích," upřesnil ochranář.Nežádoucí je i netýkavka rojlerová, která svá semena vystřeluje do okolí.
Pracovníci Krkonošského národního parku používají k likvidaci plevelů biologicky rozložitelné chemické postřiky. Přestože jsou tyto listové herbicidy účinné a mnohde plevel úspěšně mizí, na některé druhy jsou krátké. "Například křídlatka je stále rychlejší než my. Přitom ve vyšších polohách se tento mohutný keř nerozmnožuje semeny, ale pouze vegetativně," uvedl Jiřiště.
Další články v kategorii Ekologie
- EU zavede přírodní kredity pro podporu biodiverzity a ochranu přírody (08.07.2025)
- Dalších 6 miliard na zelenější teplárenství: MŽP a SFŽP podpoří klíčový sektor české energetiky (08.07.2025)
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Kvůli bezpečnosti se do konce září uzavírá pro veřejnost Bobří soutěska v chráněné krajinné oblasti České středohoří (04.07.2025)
- Na soutoku řek Moravy a Dyje vznikla chráněná krajinná oblast Soutok (04.07.2025)
- Opuštěnou pilu proměnili v bydlení s vůní bylinek, kde tráva patří králíkům (03.07.2025)
- Pro městské trávníky mohou být podle vědců řešením druhy z panonské oblasti (03.07.2025)
- Du-du-du…dudkům se na jihu Moravy daří i díky péči lesníků, ornitologů a ochránců přírody (02.07.2025)
- U Zlína se objevil los evropský. Obezřetní by měli být řidiči (02.07.2025)
- Lidé na jihu Moravy mají kvůli suchu zákaz zalévat zahrady. Hrozí pokuty (02.07.2025)