Krajští zastupitelé nemají jasno o budoucnosti Šumavy
12.09.2001 | Právo
Jihočeští krajští zastupitelé nemají ani po úterním zasedání jasno o budoucnosti Národního parku Šumava (NPŠ) a Chráněné krajinné oblasti (CHKO).
Donutili vícehejtmana Jiřího Vlacha (čtyřkoalice) stáhnout z jednání bod zabývající se informacemi pracovní skupiny k problematice NPŠ a CHKO, neboť materiál se jim jevil neucelený a nepropracovaný. Přitom Sněmovna Parlamentu ČR se má zákonem o NPŠ opětovně zabývat už v říjnu. "Je to otázka kvality, a pokud vím, pracovní skupina se kompletně během léta nesešla," řekl Právu zastupitel Petr Branný (KSČM), proč navrhoval nezařadit bod do programu úterního jednání. Kriticky se k materiálu vyslovil i zastupitel Pavel Vondrys (ODS), který doporučil, aby se komplexní problematice NPŠ a CHKO věnovalo zastupitelstvo na samostatné schůzi. Termín tohoto rokování byl stanoven na 25. září, aby Jihočeský kraj stihl poslancům včas prezentovat vlastní stanovisko. V nejistotě tak zůstavá vedení NPŠ. Tomu se nelíbí návrh o budoucnosti parku, který zpracoval ředitel krajského úřadu Jan Stráský. "Pokud by se za něj zastupitelé postavili, byla by to pro park téměř tragédie, neboť dokument pana Stráského počítá s vyčleněním 24 tisíc hektarů z parku. Argumentace, že jde o zájmy obcí, není korektní, neboť s většinou jsme po několika jednáních našli společnou řeč a dospěli jsme v řadě otázek už ke shodě," konstatoval po rozhodnutí zastupitelů ředitel Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava Ivan Žlábek. Podobně se vyjádřil i vedoucí Programu Lesy Hnutí Duha Jaromír Bláha, který zmíněný návrh označil za nedopracovaný a jednostranný. "Tento materiál neobsahuje žádná odborná stanoviska, chybí vyjádření vědeckých ústavů, univerzit, dokonce i správy národního parku či ministerstva životního prostředí. Nerespektuje ani dohodu z červencové pracovní schůzky, která doporučila stanovit pro šumavský park pravidla ochrany přírody podle evropských standardů," uvedl Bláha. Za alarmující považuje Bláha skutečnost, že ačkoli Stráského návrh počítá se zmenšením parku o unikátní Plešné jezero, pralesy na Smrčině a Hraničníku, vůbec se nezabývá posouzením významu území, kterých se týká. Nelíbí se mu rovněž, že by se o hranicích národního parku rozhodovalo výhradně podle stanoviska obcí. "Není přece možné, aby o osudu státních pozemků, ležících více než deset kilometrů od nejbližšího osídlení, rozhodovaly pouze obce. Názor státu a odborníků musí být také brán v úvahu," poznamenal Bláha.
Další články v kategorii Ekologie
- V Českém ráji byla po 13 letech nalezena vzácná orchidej korálice trojklanná (23.05.2025)
- Klimatická komunikace potřebuje srozumitelnější jazyk, shodli se experti (23.05.2025)
- Ministr životního prostředí Petr Hladík jednal v Itálii o nelegálním dovozu odpadu do ČR (22.05.2025)
- Děti Země: Soud přiznal odkladný účinek žalobě kvůli rozšiřování přístavu (20.05.2025)
- Všechny živé bytosti září. Ale z přísně přízemních důvodů (20.05.2025)
- Výborný: Studie zhodnotí vývoj obsahu fosforu v Plumlovské přehradě (20.05.2025)
- Umírají lidé, hynou ptáci a delfíni. Ropná havárie likviduje Černé moře (20.05.2025)
- Škodlivé látky z lesních požárů pronikají do domů miliardy lidí, uvádí studie (20.05.2025)
- Kontejnery na tříděný odpad přetékají. Lidé mohou využít i sběrné dvory (20.05.2025)
- Jak citlivě a účinně renovovat cenné budovy? MŽP vydalo novou metodiku pro energeticky úsporné renovace architektonicky a historicky cenných budov (16.05.2025)